Tekman ve Hınıs'ta kontrgerilla faaliyetleri!

19 Kasım 2014 Çarşamba 12:09

HPG tarafından yapılan yazılı açıklamada özellikle HINIS ve TEKMAN ilçelerinde kontrgerilla faaliyetlerine karşı dikkatli olunması uyarısında bulunulmuştu. Uyarı sonrası bölgede halka yönelik ölüm tehditleri ve haraç alma olayları yaşanmaya başladı.

Tekman ve Hınıs'ta kontrgerilla faaliyetleri!
 Tekman'da silahlı bir grup özellikle Alevi köylerinde bazen PKK'nin adını kullanarak, bazen ise kendilerini DAİŞ’li diye tanıtarak köylüleri ölümle tehdit ettiği belirtildi. İsmini vermek istemeyen bir yurttaş, bu şahıslar tarafından “Tüm paranı ver. Biz gerillayız, hepinizin canını alacağız" diye tehdit edildiğini ileri sürdü. 

Erzurum'un Tekman (Tatos) ilçesinde yaklaşık bir aydır 12 kişi oldukları belirtilen ağır silahlı bir grubun, Hınıs ve Tekman arasında kalan Alevi yurttaşların yoğunlukta yaşadığı köyler ile DBP seçmeninin yoğunlukta olduğu köylerde kendilerini bazen PKK’li bazen de DAİŞ’li olarak tanıtıp köylülerden para alıp ölümle tehdit ettiği ileri sürüldü. Yaşananlar bölge halkını tedirgin ederken, halk söz konusu kişilerin, özel harekat polisi olduğundan şüpheleniyor. 

'Çantamdaki çayı, şekeri, ekmeği alıp gittiler'

İsmini vermek istemeyen ve köyde çobanlık yaparak geçimini sağlayan bir yurttaş, "Dağda sürü otlatırken 12 kişilik bir grup yanıma geldi. Ellerinde ağır silahlı ve uzun namlulu tüfekler vardı. Benden para istediler. Ben ‘çobanım param yok’ dedim. ‘Biz gerillayız hepinizin canını alacağız. Bunu köylülerine de söyle’ dediler. Çantamdaki çayımı, şekerimi ve ekmeğimi alıp gittiler" şeklinde yaşadıklarını aktardı.

Cinayet şebekeleri mi?

Yerel ve genel seçimlerde neredeyse tamamına yakınının DBP’ye oy verdiği Çevrime köyü sakinleri de, köylerinin sürekli aynı grup tarafından basıldığını kaydedip, kendilerinin ölümle tehdit edildiğini ileri sürdü. Köy sakinleri grubun PKK’li olmadığını, DAİŞ ya da 90'lı yıllarda devletin cinayet şebekesi olan kontrgerilladan şüphe duyduklarını söyledi. 

Daha önce de 
HPG tarafından yapılan açıklamada, Tekman ve Hınıs ilçeleri çevresinde kontrgerilla faaliyetlerine karşın dikkatli olunması uyarısında bulunulmuştu.

DİHA ERZURUM

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 4

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Bırindar 4 yıl önce yorumlandı

Haberi okuyunca gülesim geldi. Bir de PKK'yı ilahi bir örgüt gibi göresim geldi. Gurban, şu yol kesmeleri, milletten haraç almaları, insanlara tehdit ve baskılar yapmaları, evini, dükkanını ya da bir mülkünü satanın anında tepesine binerek komisyon alan PKK'lılar değil mi? Binlerce aile doğu ve Güneydoğudan kaçarak batıya geliyor. 90'lı yıllarda derin devletin yapmadığını şimdi PKK'lılar yapıyor. Sizi desteklediğimiz, inanıp oy verdiğimiz güne lanet olsun. PKK ve sempatizanları maalesef bu saydıklarımı fazlasıyla yaptı. Hınısta Kobane bahanesiyle yaptıklarını gözlerimizle gördük. O olay üzerine halktan zorla paralar topladılar. Bir kaçı yakalandı. Bir baba ve oğlu da topladığı paralarla buhar oldu kaçtı Hınıstan, şu an aranıyorlar. Sizin adaletinizi, demokratlığınızı, özgürlükçülüğünüzü sevsinler.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

KILIÇ 4 yıl önce yorumlandı

cinayet işleyip halkı öldüren devlet değil ,hükümetin başındaki yöneticilerdir.devlete ve ülkeye bu kininiz neden?bu kadar mı düşmansınız vatanınıza?pagan dinini savunan,apoyu peygamber ilan eden örgüte neden hala inanırsınız?evet bazı hükümetler ve başbakanlar çok büyük hatalar yapmıştır.ama bu,devlete düşman olmayı gerektirmez.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Fuat Karayazılı 4 yıl önce yorumlandı

30 yıldır pkk bu söylediklerini yapıyor varsayalım. senin devleti aklamana ne demeli? tc de 100 yıldır Kürt öldürme işinde uzmanlaştı. sen neden tcnin avukatlığını yapıyorsun?

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

KILIÇ 4 yıl önce yorumlandı

pkk nın gerçek yüzünü hala göremeyip suçu hala devlete atanlara acıyorum.30 yıldır bölgede halkın her yönden geri kalması için savaş veren pkk şimdi sütten çıkmış ak kaşık oldu.okulları yakan yolları kesen pkk'ya bu halk hala nasıl sempati duyar.kontrgerillaymış sevsinler teorinizi.her türlü pisliği pkk yapsın sonra da suç başkasına atılsın.ayıptır yahu. pkk ne zaman iyiliksever oldu ki.

0 Kişi beğendi.