Tekman'da Türkçe Dışındaki Dilleri Konuşmak Yasaklandı!!!

19 Ağustos 2015 Çarşamba 16:29

Erzurum - Tekman Kaymakamı Lütfullah Ün tarafından kamu kurumlarına gönderilen talimatta, devlet dairelerinde Türkçe dışında bir dil konuşulmasını yasakladı. Talimata tepki gösteren DBP ve HDP ilçe örgütleri ise Kaymakam hakkında suç duyurusunda bulundu.

Tekman'da Türkçe Dışındaki Dilleri Konuşmak Yasaklandı!!!
Erzurum'un Tekman ilçesinde Kaymakam Lütfullah Ün tarafından tüm kamu kurumlarına gönderdiği yazıyla devlet dairelerinde Türkçe dışında herhangi bir dilde konuşulmasına izin verilmemesi, buna göz yumanların ise cezalandırılacağı yönünde talimatta bulundu. 14 Ağustos tarihli elektronik imzayla gönderilen talimatta, "Kamu personellerinin kamuya ait alanlar içerisinde gerek kalmadıkça Türkçe dilinden başka bir dil konuşulmaması konusunda, kurum amirlerine gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve uymayan personel hakkında yasal işlem yapılacağının bilinmesi herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini rica ederim'' denildi.

DBP ve HDP ilçe örgütleri ise, HDP binası önünde yaptıkları açıklamayla kaymakamın skandal gibi talimatına tepki gösterdi. Açıklamada konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Fatih Doğan, "Bu şehirde yaşayan insanların yüzde 99'u kendi ana dilleri olan Kürtçe konuşmakta ve kendilerini böyle ifade edebilmektedir. Son dönemlerdeki siyasal süreçte göz önünde bulundurulduğunda, bu genelge 90'lı yılların yasakçı mantık ve pratiği ile örtüşüyor. Bu yasağı kabul etmiyor ve anadilimizi yaşamın her alanında özgürce kullanana kadar mücadelemizi devam ettireceğimizi belirtiriz'' dedi.

Kaymakam Ün hakkında da suç duyurusunda bulunulduğu belirtilerek olayın peşininin bırakılmayacağı vurgulandı.


Kaymakamlığın kamu kurum ve kuruluşlarına yazılı olarak yaptığı uyarı şöyle;HINIS HABER - DİHA


Yorum Gönder