Varto HPG'nin Kontrolünde!

16 Ağustos 2015 Pazar 14:31

Varto'da dün başlayan çatışmalar sabah saatlerine kadar sürerken, ilçenin giriş ve çıkışları HPG'lilerin kontrolüne geçti. Hendeklerin kazıldığı tüm ana caddelerinde de silahlı grupla denetim sağlarken, Muş Valiliği, ilçede sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Varto HPG'nin Kontrolünde!
 Muş Varto'da dün akşam saatlerinde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı'na yapılan saldırının ardından ilçenin giriş ve çıkışlarının yanı sıra caddeler de HPG gerillalarının kontrolüne girdi. Polis ve askerler karakollardan çıkamazken, hendeklerin kazıldığı çarşı merkezi ve tüm ana caddelerde silahlı gruplar denetim sağladı. Ayrıca Muş, Erzurum ve Karlıova girişlerine de hendekler kazılarak denetim sağlandı. 

Varto ilçe merkezinde denetimi sağlayan HPG'liler ile Muş yönünden ilçeye girmeye çalışan jandarma ve polis özel harekat timleri arasında çok şiddetli çatışma yaşanıyor. Kameralara konuşan HPG savaşçısı, "Gimgim halkı gibi ayaklanın" çağrısında bulundu.

Muş'un Varto ilçesinde dün akşam saatlerinde İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne yapılan saldırıların ardından denetim HPG güçlerinin eline geçti. İlçenin Muş, Karlıova ve Hınıs yönünden gelen yolları hendeklerle kapatan HPG'liler, bazı köprüleri de havaya uçurdu. İlçe merkezinde de birçok noktaya hendek kazan ve araçlardan barikat yapan gerillalar, ağır silahlarla cadde ve sokaklarda dolaşıyor. Muş yönünden gelen ve ilçeye girmeye çalışan jandarma ve polis özel harekat timleri ile HPG'liler arasında çok şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Silah ve patlama seslerinin yükseldiği bölgedeki son duruma ilişkin bilgi edinilemedi.


HPG'li savaşçıdan açıklama

Öte yandan ilçe merkezindeki HPG'lilerden Mordem kod isimli savaşçı, kameralara şu açıklamayı yaptı: "Bizler HPG gerillaları olarak 15 Ağustos ruhu ile devrimci halk savaşı ile Gimgim ilçe merkezini denetime almış bulunmaktayız. Bizler dün akşam 7.30 itibari ile Gimgim merkezdeyiz. İlçe merkezi ve ilçe çevresi tamamıyla denetimimizde. Halkımız da silahlanarak bize destek veriyor. Tüm Kuzey Kürdistan halkımıza çağrımızdır, Gimgim halkı gibi ayaklanın. Gimgim'da düşman tarumar olmuş, psikolojik olarak çökmüş, karakollarından çıkamıyor. Biz bu savaşı Ekin Wan yoldaşımız şahsında tüm Kürdistan şehitlerine adıyoruz. Şehitlerimizin mücadelesini yükseltiyoruz. Varto'da öz yönetim ilan edilmiş ve halkımızla birlikte halkımızı savunuyoruz. Tüm halkımız, tüm il ve ilçeler Gimgim gibi ayaklansın. Artık yeter, artık yeter!"

İlçe merkezinde halk ve gençler hendek başlarında bekleyişlerini sürdürürken, ilçedeki telefon ve internet şebekelerinde sık sık kesilmeler meydana geliyor.

Öte yandan Muş Valiliği, 08.30 itibarıyla Varto'da sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.

HINIS HABER - DİHA


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder