Varto'da 4.6 büyüklüğünde deprem

17 Kasım 2011 Perşembe 09:31

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi verilerine göre ise Varto merkezli depremin büyüklüğü 4.6 olarak ölçüldü.

Varto'da 4.6 büyüklüğünde deprem

Muş'un Varto İlçesi'nde Richter ölçeğine göre 4.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Paniğe neden olan depremde, ölen ya da yaralanan olmazken, Gelintaş ve Boylu köylerinde 11 evde hasar oluştu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, bugün saat 04.37'de merkez üssü Varto'nun Gelintaş köyü olan 4.6 büyüklüğündeki deprem meydana geldi. Varto ve köylerinin yanı sıra Muş'tan da hissedilen deprem, paniğe neden oldu. Yataklarından korkuyla fırlayan bölge halkı, evlerini terk edip sokaklara çıktı. Bu depremin ardından yine Varto'ya bağlı Boylu Köyü merkezli hafif şiddetli depremler meydana geldi. Depremin etkisiyle Gelintaş'ta 5, Boylu Köyü'nde ise 6 evde çatlaklar oluştu.

Depremin ardından Muş'tan Sivil Savunma ekipleri ile Kaymakamlık'tan ekipler köylere gönderildi. Boylu Köyü Muhtarı Mehmet Akbal, köyde vatandaşların korkudan evlere giremediğini bildirdi. İki köydede hasar tesbit çalışmaları başladı.

Depremin Hınıs'ta da hissedildiği bildirildi. 

Yorum Gönder