Varto'da sert müdahale: 3'ü ağır 5 yaralı

10 Haziran 2014 Salı 11:32

Varto-Karlıova-Erzurum karayolundaki yol kapatma eylemine asker ve polisin müdahalesi ile başlayan olaylarda halk güçlü bir direniş sergilerken, ilçe merkezinde bini aşkın yurttaş 10 kilometrelik yolu yürüyerek alana geldi.

Varto'da sert müdahale: 3'ü ağır 5 yaralı
 Muş'un Varto ilçesinde karakol yapımlarına ve Lice'deki infazlara tepki amacıyla önceki gün Varto-Karlıova-Erzurum karayolunda başlatılan yol kapatma eylemine sabah saatlerinde polis ve askerin müdahalesi ile başlayan olaylar sürüyor. Eylem alanında halkın büyük direnişi karşısında asker ve polis çaresiz kalırken, 2 TOMA, 2 zırhlı araç ve 2 iş makinesi halkın arasında mahsur kaldı. Askerler araçların bırakılması için görüşme yaparken, halk araçların gitmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Bir süre sonra TOMA ve zırhlı araçların gitmesine izin veren halk, 2 iş makinesine el koydu. İş makinelerinin operatörleri zırhlı araçlarla alandan uzaklaştırıldı.

Halkın müdahaleye taşlarla karşılık vermesi sonucu başlayan çatışmalarda biri 35, diğeri 50 yaşında olan iki kadın vücutlarına isabet eden gaz bombası ile yaralandı. Yaralanan iki kadın yurttaşlar tarafından alandan uzaklaştırıldı. Bir süre sonra ise iki genç başlarına isabet eden gaz bombası kapsülü ile ağır yaralandı. İki genç alanda bulunan ambulanslarla Varto Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. 
 
Öte yandan olayı haber alan bini aşkın yurttaş 10 kilometrelik yolu yürüyerek ilçe merkezinden olayların sürdüğü Leylek köyü yakınlarındaki mevkiye geldi. Olayda yaralananların sayısı ise 5'e yükseldi. Yaralılardan 3'ünün durumu ağır. 

DİHA

Yorum Gönder