Varto'daki 'şehitlik' bombalandı, Operasyonu Halk Durdurdu.

19 Ağustos 2015 Çarşamba 12:16

Varto kırsalındaki "Şehit İsmail ve Şehit Ronahi Şehitliği" ile çevresindeki köyler tank ve helikopterlerle bombalandı. HPG'liler ve askerler arasında çatışma çıktı.

Varto'daki 'şehitlik'  bombalandı, Operasyonu Halk Durdurdu.
 Muş'un Varto ilçesine bağlı Kulan köyünde yer alan PKK'li ve HPG'lilere ait "Şehit İsmail ve Şehit Ronahi Şehitliği"nin bulunduğu kırsal alanda sabah 05.00 sıralarında askeri operasyon başlatıldı. Karadan tanklarla, havadan ise Kobra tipi helikopterlerle yapılan bombalamayla eş zamanlı olarak, buraya yakın Badina, Baska, Kolan, Çasan, Badan, Gulîge köyleri de helikopterlerce tarandı. Köylere giren özel timler, evlerde arama yaparken, şu ana kadar 1 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Bu alanda bulunan ormanlık alan da askerlerce ateşe verildi. 

Özel askeri birliklerin de yer aldığı helikopterler ve tanklar eşliğinde başlatılan operasyon sonucu bölgedeki HPG'liler ve askerler arasında çatışma çıktı. 

Çatışma sırasında bölgeye indirme yapan bir Skorsky tipi askeri helikopterin de darbelendiği öğrenilirken, darbelenen helikopter hemen alandan uzaklaştı. 

Helikopterlerden yapılan bombardıman sonucu bölgede yangın da çıktı. 
Öte yandan ilçenin giriş çıkışları özel harekat timleri tarafından tutulmuş durumda. Operasyonun duyulması üzerine yüzlerce yurttaş, operasyon alanına akın etti. 

Varto'da halk askeri operasyonu durdurdu

Saldırıyı öğrenen halk, sabah saatlerinde bölgeye akın etti.

Halkla birlikte şehitliğe giden DBP parti yetkilileri saat 10.10 itibariyle yaşananları anlattı: "Bir saate yakın kobra tipi helikopterlerle şehitliğin üst tarafındaki ormanlık alana hava saldırısı düzenlendi. Can kaybı olmadığını öğrendik. Halkın şehitliğe gelmesi ile birlikte operasyon sona erdi, asker geri çekildi. Saldırı nedeniyle ormanlık alanda yer yer yangın çıktı. Şimdi o yangın söndürülmeye çalışılıyor. Şehitlik saldırıda zarar görmedi. Burası askeri güvenlik bölgesi ilan edilmiş bir yer. Halk, yeni bir operasyona karşı burada canlı kalkan eylemi başlatmış durumda."


HINIS HABER - AJANSLAR


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder