Vartolular: Hükümet uyarı eylemini doğru değerlendirmeli

31 Mayıs 2014 Cumartesi 16:02

Karakol yapımlarına tepki göstermek amacıyla Varto'da başlatılan uyarı amaçlı yol kapatma eylemi, askerin müdahalesine rağmen halkın geri adım atmaması üzerine askerin geri çekilmesi ile son buldu. Yapılan açıklamada, "Uyarı eyleminin hükümet tarafından doğru değerlendirilmesi gerektiği" vurgulandı.

Vartolular: Hükümet uyarı eylemini doğru değerlendirmeli
Muş'un Varto ilçesinde, iki gün önce başlatılan yol kapatma eylemine dün akşam saatlerinde askerin müdahalesi ile başlayan ancak halkın direnişi sayesinde askerin geri çekilmesiyle sona eren olayların ardından halk uyarı eylemine son verdi. İki kobra tipi askeri aracın tahrip edildiği, 16 askerin yaralandığı olayların ardından asker ve polisler karakollara çekildi. Askerin çekilmesiyle halk, Varto-Karlıova-Erzurum karayolundaki eylemini sonlandırarak, uyarı eyleminin amacına ulaştığını açıkladı. 

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın başlattığı diyalog sürecine rağmen devletin adım atmak yerine, bölgenin hemen her yerinde karakol ve baraj yapımlarına hız verilmesine karşılık, uyarı amaçlı halkımız Varto-Karlıova-Erzurum karayolunu, demokratik eylem ile trafiğe kapatmıştır. Halkımızın demokratik eylemine ise zorbalıklarıyla cevap verilmiştir. Halkımız da zorbalığa karşılık ciddi ve büyük bir eylem tarzı ile direnmiş, tüm saldırılar geri püskürtülmüştür. Gerek eylem alanında gerekse de ilçe merkezinde halkımızın görkemli direnişi ile asker ve polis geri püskürtülmüş, asker ve polis karakollarına çekilmiştir. Uyarı eylemimiz amacına ulaşmış ve halkımız saldırılara karşı büyük direnmiştir. Başarılı geçen uyarı eylemimizi sonuçlandırıyoruz." 

Açıklamada, uyarı eyleminin hükümet tarafından doğru değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapılarak, "PKK Lideri Abdullah Öcalan ve tüm siyasi tutsakların özgürlüklerine kavuşmalı, Türkiye'nin demokratikleşmesi için yasal ve anayasal adımların biran önce atılmalı, müzakereler yasal güvenceye kavuşturulmalı, karakol, kalekol ve baraj yapımlarına bir an önce son verilmelidir" denildi.

Eylemin sona erdirilmesinin ardından Varto-Karlıova-Erzurum yolu trafiğe açıldı.
 
DİHA

Yorum Gönder