YPG'li İlhan Güzeller'in Cenazesi Toprağa Verildi

24 Nisan 2015 Cuma 00:37

Serêkaniyê'de trafik kazasında hayatını kaybeden YPG komutanlarından İlham Güzeler'in (Şoreş Xınıs) cenazesi, Hınıs'ta polislerin saldırısına rağmen ilçe merkezinde dini vecibeleri yerine getirildikten sonra köyünde toprağa verildi.

YPG'li İlhan Güzeller'in Cenazesi Toprağa Verildi
 Serêkaniyê'de 17 Nisan'da yaşanan trafik kazasında hayatını kaybeden YPG Komutanı İlham Güzeler'in (Şoreş Xınıs) Kızıltepe'deki Şenyurt Sınır Kapısı'ndan alınan cenazesi, memleketi Hınıs'a getirildi. Yüzlerce araçlık konvoy ile Varto çıkışında karşılanan cenaze, Hınıs girişinde çok sayıda zırhlı araçla yolu kapatan polis ve askerlerce durduruldu.

Erzurum Valiliği'nin kararını gerekçe gösteren polisler, cenazenin ilçeye girişine izin vermedi. Polise rağmen barikatı aşan kitle, gaz bombası ve tazyikli suya aldırış etmeden, cenazeyi ilçe merkezinde bulunan Merkez Camisi'ne getirdi. Cenaze namazının kılınmasının ardından kitle, Güzeler'in köyü Pınarköy'e doğru hareket etti. 


'Provokasyonlara gelmeyeceğiz'

"Ey şehîd reya we reya meye" pankartının yanı sıra PKK Lideri Abdullah Öcalan ile YPG'li Güzeler'in posterlerini taşıyan kitle, "Şehîd namirin", "Bijî Serok Apo", "Ey şehîd reya te reya meye" sloganları eşliğinde köye geldi. Burada omuzlara alınan PKK bayrağına sarılı tabut, karlar arasında köy mezarlığına getirildi. Cenazenin dualar eşliğinde toprağa verilmesinin ardından saygı duruşunda bulunuldu. Törende konuşan DBP Erzurum İl Eş Başkanı Bilal Yaprak, cenazenin engellenme girişimine ilişkin, "Hınıs'a geldiğimizde devletin TOMA'sı, panzeri çevik kuvvetiyle ilçeye girmemiz engellendi. Devlet her türlü provokasyonu hazırlamıştı. Kürt halkı AKP'nin bu tür provokasyonlarına gelmeyerek şehidine sahip çıktı. AKP çözümden, barıştan konuşuyor bir cenazenin dini vecibelerini yerine getirmek için camiye bile tahammül etmiyor" dedi.

'Şehitlerimizi unutmamalı ve sahip çıkmalıyız'

Baba İbrahim Güzeler, tüm Kürt ve Kürdistan halkına başsağlığında bulunarak, "Herkes artık aslını öğrensin, şehitlere baksınlar. Nereden geldiklerini bilsinler ve ona göre seçimlere gitsin. Biz hiçbir zaman şehitlerimizin arkasında gözyaşı dökmedik, dökmeyeceğiz de. Çünkü şehitler onurumuzdur. Şehit tüm Kürt halkının şehididir. Kürt halkı şehitlerini unutmamalı ve sahip çıkmalıdır" şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından kitle "Şehîd namirin", "Bijî YPG", "Bijî PKK" sloganları attı. Kitle daha sonra köyde kurulan taziye çadırına geçti. 


Yorum Gönder