Yüksek Tekman Mitinginde Coşkuyla Karşılandı

20 Mayıs 2015 Çarşamba 21:38

Tekman'daki seçim mitinginde konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, AKP'nin Ergenekoncular ve DAİŞ çeteleri eliyle HDP'ye saldırdığını vurguladı. Kürtlerin ilk zaferlerini Kobanê'de kutladığını dile getiren Yüksek, "Egemenlerin sonunu getireceğiz.

Yüksek Tekman Mitinginde Coşkuyla Karşılandı
 Türkiye ve Kürdistan'ın büyük bir heyecanla barajları başlarına yıkacağız. 7 Haziran'da aynı zamanda egemenlerinde sonu gelecektir" dedi. 

HDP, seçim çalışmaları kapsamında Erzurum'un Tekman ilçesinde miting düzenledi. Mitinge DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP Milletvekili aday Kamil Aydın, Tekman Belediyesi Eşbaşkanı Ali Sait Fırat, HDP yöneticileri ve STK temsilcileri ile binlerce yurttaş katıldı. Yüzlerce araçlık konvoyla Taşkesen köyünde karşılanan HDP'liler, ilçe merkezinde tur attı. Cumhuriyet Caddesi'nde yapılan miting alanına PKK lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri, KJA ve PKK bayrakları asıldı. Miting boyunca kitle sık sık, "Bizler HDP bizler meclise", "Şehîd namirin", "Bijî Serok Apo" ve "Oylar namustur namus satılmaz" sloganları atıldı.

Mitingde konuşan HDP Milletvekili adayı Aydın, halkların artık AKP'nin oyunlarına gelmeyeceğini belirterek, AKP'nin artık kan dökemeyeceğini söyledi. Aydın, "Kürt halkı onurludur. AKP'nin oyunlarına gelmeyecektir. Sizler daha çok uykusuz kalacaksınız. İstedikleri gibi at koşturamayacaklar. Hırsızlık yapamayacaklar. İstedikleri gibi kan dökmeyeceklerdir. 7 Haziran'da hırsızlara gereken cevabı vereceklerdir bundan kuşkumuz yoktur" dedi.

'HDP'ye yapılan saldırıların tek sorumlusu AKP'dir'

HDP'ye yönelik artan ırkçı saldırıların daha ileri bir boyut kazanarak Adana ve Mersin il binalarına yapılan bombalı saldırılara kadar vardığını ve bu saldırıların tek sorumlusunun AKP olduğuna vurgu yapan Kamuran Yüksek ise, AKP'nin kirli tezgâhlarının Ergenekoncular ve DAİŞ çetelerinin eliyle gerçekleştirildiği değerlendirmesinde bulundu. Yüksek, "Adana ve Mersin'deki saldırıların tek sorumlusu AKP'dir. Failli de bellidir. Çıkıp her gün televizyonlarda bu partiye tehdit edeceksiniz ondan sonra 'Kimin ne yaptığını bilmiyorum' diyorsunuz. AKP hem Ergenekon hem de IŞİD ile ilişki halindedir. Kirli oyunlar tezgahlamaktadır. Erdoğan ne diyorsa ertesi gün Doğu Perinçek aynısını söylüyor. Ergenekoncuları serbest bıraktılar, şimdi de işbirliği halindeler. Bu kirli işlerini Ergenekonculara ve IŞİD'cilere yaptırıyorlar" ifadesini kullandı.

'Sen hırsızsın Erdoğan'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemindeki söylediği, "Bir alyanstan başka biri şeyi yok eğer bir gün fazlası olursa bilin ki hırsızlık yapmışımdır" sözlerini hatırlatan Yüksek, "Sen hırsızsın Erdoğan. Hırsızlık yaptığınız, yolsuzluk, katliam yaptınız. Dünyada sayılı zenginler arasına girdin" ifadelerini kullandı. 

'Diyanet halkların dinini imanının önünü kesmek için kuruldu'

Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kaldırılmasının daha önceden Akdoğan ve Arınç tarafından da dillendirildiğine işaret eden Yüksek, HDP'nin Diyanet'in iktidarın tekelinden çıkarılması, inançlara eşit mesafede hizmet etmesi yönündeki çağrısının ardından sürekli iftiralarla hedef alındığını vurgulayan Yüksek, "Şeyh Said'i idam ettiler, Diyanet onay verdi. Seyit Rıza'yı idam ettiler diyanet onay verdi. Diyanet halkların dinini imanının önünü kesmek için kuruldu. Melelerimiz ve seydalarımız da çok iyi bilir bunu. Şeyh Sait'in Seyit Rıza'nın yolunda gideceğiz bu topraklarda verilmiş bedellerimizin yolunda ilerleyeceğiz" diye konuştu. 

'HDP seçmenlerine baskı yapılıyor'

Horasan ilçesinde AKP Erzurum Milletvekili adayı Efkan Ala tarafından belediye üzerinden HDP seçmenlerine baskı yapıldığını vurgulayan Yüksek, asker ve polis aracılığıyla AKP'ye oy toplanıldığını söyledi. "Şimdi kim baskı kuruyor" diye soran Yüksek, şöyle devam etti: "Her gün çıkıp alanlarda HDP oy için baskı yapıyor diyorlar. Efkan Ala, Horasan'da belediye üzerinden muhtarlara 'Eğer köyünüzden bir oy çıkarsa HDP'ye sizlere hizmet etmeyiz' diyor. Asker ve polisin eliyle yapılan zulmü hepimiz biliyoruz. Şimdi kim baskı kuruyor. Askerlerle köylere gidip halkı tehdit ediyorsunuz, bayraklarımızı indiriyorsunuz. Peki baskıyı yapanlar kimdir bu durumda. Kamu kurumlarını seferber edip seçim ve oy için halka baskı kurup tehdit ediyorsunuz. Oy için halkı tehdit eden de AKP'dir baskı kuran da odur. Asker ve polis AKP'ye çalışıp oy toplamakta" vurgusunda bulundu

'İkinci zaferimizi 7 Haziran da kutlayacağız'

İlk zaferi Kobanê'de kutladıklarını dile getiren Yüksek, ikinci zaferi ise 7 Haziran'da kutlayacaklarını söyledi ve ekledi: "Egemenlerin sonunu getireceğiz. AKP kandan besleniyor. Savaştan besleniyor. AKP onun için savaş istiyor onlar istemese bizler barışı getireceğiz. Kirli oyunları tutmadı. Türkiye ve Kürdistan'ın büyük bir heyecanla barajları başlarına yıkacağız. 7 Haziran'da aynı zamanda egemenlerinde sonu gelecektir."  Miting, konuşmaların ardından sona erdi. 


Yorum Gönder