Barzani: Kürtler'in Haklarına kavuşması bekleniyor

09 Aralık 2011 Cuma 23:49

Bölge’de ki gelişmelere dikkat çeken ve bunun diğer parçalardaki Kürdlerin kendi haklarına kavuşmasına bir kapı araladığını beliten Barzani; dini, siyasi, kültürel, toplumsal, sınıfsal ve düşünsel farklılıkların şiddet zeminine çekilmesinin yanlış olduğunu ve bunun kabul edilemeyeceğini belirtti.

Barzani: Kürtler'in Haklarına kavuşması bekleniyor
PDK Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani, Facebook’ta ki resmi sayfasından yayınladığı mesajında, dini, siyasi, kültürel, toplumsal, sınıfsal ve düşünsel farklılıkların şiddet zeminine çekilmesinin yanlış olduğunu ve bunun kabul edilemeyeceğini belirtti.

PDK Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani, birkaç gün önce Zaho da otel, masaj salonları ve içki satış noktalarına yapılan saldırılarla başlayan ve yayılan olaylarla ilgili olarak dün kendisine ait olan Facebook sayfasından Kürdistan halkına  seslendi
 
Mesajın da Barzani “ maalesef bir kez daha şiddet olayları tüm yasaları çiğneyerek Kürdistan bölgesini sarmaya çalıştı. Birkaç kişi dini gerçeklikten uzak bir bahaneyle bazı yerlere saldırıp, Kürdistan’ı karıştırmak istiyorlar. Bizler her zaman birlikte yaşasam ve hoşgörü kültürümüzle övünürüz bu nedenle bu garip bir olaydır. Bizler Kürdistan Bölgesin de iktidar hükümet ortağı olarak sürekli, asayiş ve istikrarı sağlamaya çalışıyor ve bu dış tehlikelerden korumaya çalışıyoruz.”dedi
 
Bölge’de ki gelişmelere dikkat çeken ve bunun diğer parçalardaki Kürdlerin kendi haklarına kavuşmasına bir kapı araladığını beliten Barzani “ bölgede yeni ve büyük  gelişmeler vuku buluyor. Ve bu bağlamda diğer parçalarda ki Kürdlerin de kendi haklarına kavuşması bekleniyor. Bu nedenle bu hassas dönemde iç karşıtlıklara neden olacak davranışlardan uzak durmak halkımızın ulusal çıkarlarına hizmet etmektir. Bu da birlik ve beraberliği korumakla sağlanır” dedi.
 
Barzani, Irak’ın içinde bulunduğu durumun herkes için açık olduğunu ve bunun tek nedeninin birbirini kabullenememe olduğunu ve Kürdistan bölgesi’nin de bu taraz istenmeyen bir yola sokulmak istenmesine izin verilmeyeceğini belirtti.
 
İktidara ve muhalefete seslenen Barzani, iktidar ve muhalefetin diyalog yoluyla her şeyi birlikte konuşarak ve siyasi ayrılıklarını halkın birliğini olumsuz etkileyecek noktaya taşımadan, el ele verildiğinde çözülemeyecek bir sorun olduğuna inanmadığını dile getiriyor.
 
Mesajının sonunda Barzani, Kürdistan bölgesi vatandaşları, partiler sivil, toplum kuruluşları, basın kuruluşları ile toplumun kanaat önderlerinin ulusal ve tarihi sorumluluk bilinci ile hareket etmelerini umut ettiğini ve yasaların egemenliğine olan güvenin yitirilmesine neden olacak davranışlardan uzak durmalarını ve alınacak her kararın halkın çıkarlarına ve yasalara uygun olması temennisinde bulunuyor.
(Peyamner news)

Yorum Gönder