Barzani Obama ile görüştü

05 Nisan 2012 Perşembe 11:36

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, ABD Başkanı Barack Obama ile görüştü. Obama'nın Başkan Barzani'nin hükümetin kurulmasını hızlandırmak için sunduğu önerileri desteklediğini dile getirdiği belirtildi.

Barzani Obama ile görüştü
Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ABD Başkanı Barack Obama ile görüştü. Obama'nın Başkan Barzani'nin hükümetin kurulmasını hızlandırmak için sunduğu önerileri desteklediğini dile getirdiği belirtildi.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı İnternet Sitesinden yapılan açıklamada, Başkan Barzani İle Obama arasında gerçekleşen görüşmede; Obama’nın Başkan Barzani’nin Hükümetin kurulması için sunduğu önerileri desteklediğini dile getirdiği belirtildi. Başkan Barzani'n Iraklı taraflara sunduğu bu önerileri çerçevesinde Bağdat'ta toplantılar düzenlenmekte. Alt komitelerin düzenleyeceği toplantıların son bulmasının ardından, seçimden başarı ile ayrılan Liste Başkanları'nın toplantıları başlayacak.

Obama bu görüşmede, Başkan Barzani'ye Iraklı tarafları bir araya getirmek amacı ile gösterdiği çabadan dolayı teşekkür etti.

Obama, ayrıca kurulacak olan Hükümet'te seçimden başarı ile ayrılmış tarafların yer alması, hükümetin tüm Iraklı kesimleri kapsayan ve Irak'ta ihtiyaçlara cevap olabilecek bir hükümet olması gerektiğini belirttiğine yer verildi.

Son olarak Obama, bu amaca dönük olarak iki taraf arasında ki koordinasyonun devam edeceğini belirtti.

Taraf Gazetesinde de geçen habere göre; Beyaz Ev’den yapılan yazılı açıklamada, normalde Biden ile Barzani arasında geçmesi planlanan görüşmeye Obama’nın da katıldığı bildirildi. Açıklamada, “Başkan Obama ve Başkan Yardımcısı Biden’ın, ABD’nin, federal, demokratik ve birleşik Irak’la stratejik ortaklığı bağlamında”, Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetim ve Kürt halkıyla yakın ve tarihî ilişkilerine olan bağlılıklarını yeniden teyit ettiği belirtildi. Açıklamada, “Obama ve Biden’ın görüşmede, Barzani’nin, Irak Anayasa’sı himayesinde ülkedeki siyasi sürece devam eden katılımına desteklerini dile getirdiği” ifade edildi. Biden’ın, görüşmeden önce Barzani’yi çalışma yemeğinde ağırladığının hatırlatıldığı açıklamada, ikilinin Irak ve bölgeyle alakalı bir dizi konuyu ve ABD’nin Erbil’deki Konsolosluğu’nun hizmetlerinin artırılmasına ilişkin adımları ele aldıkları kaydedildi.

ABD Başkanı Obama dün telefon yoluyla Federal Irak Devlet Başkanı Celal Talebani ile de görüştü.

Irak Devlet Başkanlığın dan yapılan açıklamada, Mam Celal ile Obama arasında bir telefon görüşmesinin gerçekleştiği açıklandı.
Görüşmede, iki taraf arasında ki ilişkiler ve Irak'ta kurulma çalışmaları yürütülen hükümet konusunun konuşulduğuna yer verildi.

Obama'nın ortak ve ulusal bir hükümet kurulmasına vurgu yaptığı belirtildi.

Başkan Talabani'n görüşmede, Başkan Barzani'n önerileri çerçevesin de yürütülen hükümet kurma çalışmalarına değindiği ve kurulacak hükümetin tüm kesimleri kapsaması gerektiğini belirttiği bildirildi.

(PNA)

Yorum Gönder