Esad, Kürtleri de Kaybediyor

09 Ekim 2011 Pazar 17:17

Suriye’de muhalif Kürt lider Meşal Temo’nun öldürülmesiyle rejim karşıtı gösteriler Kürt bölgelerine de sıçradı...

Esad, Kürtleri de Kaybediyor

Suriye’de önceki gün, ülkenin güneydoğusunda Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Kamışlı’da öldürülen Kürt Geleceği Hareketi’nin sözcüsü Meşal Temo için düzenlenen cenaze töreninde olaylar çıktı. Kürt Geleceği Hareketi’nden Abdülselam Osman’ın El Arabiya televizyonuna verdiği bilgiye göre, yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı törende güvenlik güçlerinin rastgele ateş açması sonucu beş kişi yaşamını yitirdi.

Muhalif Kürt liderin öldürülmesinin ardından Suriye’nin kuzedoğusundaki Amuda ve El Dirbesiye şehirlerinde de göstericiler sokağa döküldü. Humus şehrinde protestoların önüne geçmek için güvenlik görevlileri yollara barikat kurarak, iletişim ağlarını kesti. Ülke genelinde çıkan olaylarda toplam 10 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Kürtler, Şam’ı sorumlu tutuyor

Britanya merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü Başkanı Rami Abdülrahman, Reuters’e yaptığı açıklamada, Temo’nun, cuma günü Kamışlı’daki evine giren silahlı kişilerce öldürüldüğünü, kardeşini de yaraladığını söyledi. Yerel Koordinasyon Komiteleri’nden yapılan açıklamada da, saldırıda Temo’nun oğlu ve kadın aktivist Zahide Raşkilo’nun da yaralandığını duyurdu.

Yeni kurulan Suriye Ulusal Konseyi’nin de üyesi olan Temo, üç buçuk yıl hapis yatmış ve kısa bir süre önce salıverilmişti. Temo’nun oğullarından Fares Temo, Kuzey Irak’tan El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, Kürtlerin çok öfkeli olduklarını ve babasının ölümünden Şam yönetimini sorumlu tuttuklarını şu sözlerle ifade etti: “Kan onlar (Kürtler) için önemli, rejim yıkılıp Beşşar Esad idam edilene dek işin ucunu bırakmayacaklar.” Kürtler, 20 milyonluk Suriye nüfusunun yüzde 10’unu oluşturuyor ve büyük ölçüde Esad karşıtı ayaklanmaya destek veriyorlar.

Esad ‘sınıra tehdit yağdırıyor’

Öte yandan İsrail istihbarat örgütü Mossad’a yakınlığıyla bilinen DEBKAfile internet sitesinin haberine göre, Türkiye ve İsrail’in geçen hafta sınırında tatbikat yapmasına ses çıkaramayan Suriye, benzer bir tatbikat yapması halinde Ürdün’ü bombalayacağı tehdidinde bulundu. Habere göre, Türkiye ve ABD, Ürdün Kralı Abdullah’dan, Ürdün-Suriye sınırında askeri tatbikat yapmasını istedi. Ürdün’ün Türkiye ve İsrail gibi sınırında askerî tatbikat yapacağı haberini alan Esad ise Amman’a sert bir mesaj gönderdi. Perşembe günü kayınbiraderi ve istihbarat servisinin başkanı General Azaf Şaukat’ı ani bir kararla Amman’a gönderen Esad, Ürdün’ün de sınırlarına asker göndermesi durumunda Ürdün’de sınır yakınındaki kasaba ve köylere bomba yağdıracağı tehdidinde bulundu. Esad, ayrıca İsrail’in Suriye’ye saldırması durumunda dahi, Ürdün kentlerine füze atarak karşılık vereceğini Kral Abdullah’a bildirdi. DEBKAfile’ın iddiasına göre Esad yönetimi geçen hafta İsrail’e tehdit yağdırdı ve bir saldırı halinde Tel Aviv’i karadan karaya füzelerle 6 saat içinde yok edeceğini söyledi.

TARAF

Peki, Maşael Temo'ya Suikastı Kim Düzenledi?

ANF’nin edindiği bilgilere göre görgü tanıkları "suikastçıların Şam plakalı bir araba kullandıkları" iddiasında bulunurken, Kürt siyasi partileri suikastın arkasında Suriye rejimi olduğunu iddia ettiler. PYD Başkanı Salih Muslim ise suikast bizi derinden etkiledi açıklamasını yaptı vesuikastla Kürt siyasi partileri arasındaki birliğin bozulmasının hedeflendiğini söyledi. Her olasılığın mevcut olduğuna dikkat çeken Muslim Türk istihbaratı başta olmak üzere dış güçlerin cinayette yer almış olabileceğini belirtti ve ‘’Kapsamlı bir soruşturma gereği vardır’’ dedi.

Saldırıdan yaralı kurtulan Avukat Zahide Reşo'nun ise ilk ifadesinde ‘’suikastçıların Arapça konuştukları’’ söylediği öğrenildi.

İstanbul ilan edilen Suriye Ulusal Meclis’in Yürütme Konseyi’nde yer alan 29 kişiden biriydi. SUM yetkililerinden aldığımız bilgiye göre Temo başkanlık konseyinde 7 kişiden biri olarak seçilmişti, ancak dün gece kaçak yollarla Suriye’den çıkması ardından bu karar ilan edilecekti.

Temo’ya suikast haberi yayılır yayılmaz binlerce kişi Qamişlo’da Ferman hastanesi önüne akın etti. Başkent Şam, Efrin, Kobani ve Qamişlo’da gece boyu yürüyüşler düzenlendi.

Cenazenin kaçırılacağı iddiaları üzerine gece boyunca gençler hastane önünde nöbet tuttular.

Bugün saat 11.00’de toprağa verilecek Temo’nun cenaze törenine büyük bir katılım olması bekleniyor.

Temo, 15 ağustos 2009 güvenlik güçleri tarafından Kobani’den kaçırıldı ve iki hafta sonra Halep Devlet Güvenlik Güçlerinin elinde olduğu ortaya çıktı. ‘’Halk arasında çatışmayı ve bölücülüğü teşvik etme’’ suçundan yargılandı ve 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 5 Haziran 2011 serbest bırakıldı.

Maşaal Temo 1958 Hasake’ye bağlı Derbesiye doğdu. Celadet Bedirxan Platformu, Sivil toplum Yaşatma Komiteleri kurucularından ve Gelecek Akım Hareketi’nin lider idi.

Protestolar Yapılıyor

Cuma günü Qamişlo’da uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Kürt muhalif Meşaal Temo için düzenlenen cenaze törenine 50 bin kadar kişi katıldı.

ANF’nin edindiği bilgilere göre Suriye güçlerinin ateş açması sonucu en az bir kişi hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden kişinin 58 yaşındaki Cemal Huseyîn olduğu öğrenildi. Yaralılardan ismi öğrenilenler ise şöyle: Ismaîl Hacî, Fehed Cuma, Muhemed Fewaz, Ehmed Xelîfa ve Muhemed Ebdî.

BARZAN İSO / ANF NEWS AGENCY

Yorum Gönder