Federal Kürdistan'dan Van'a 113 tır yardım

19 Kasım 2011 Cumartesi 18:39

Federal Kürdistan Hükümeti'nin kararı üzerine Mele Mustafa adına kurulu bulunan "Barzani İnsani Yardım Vakfı" tarafından gönderilen 113 Tır'lık yardım Van'a ulaştı.

Federal Kürdistan'dan Van'a 113 tır yardım

Barzani İnsani Yardım Vakfı tarafından Van'daki depremzedeler için hazırlanan ve 113 Tır'dan oluşan yardım malzemeleri konvoy halinde Van'a geldi. Konvoydaki araçların üzerine "Kürdistan halkından depremin yaşandığı Van'a yardım" yazılarının yazılı olduğu görüldü. Yardım malzemeleri Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsüne yerleştirirken, konvoyla birlikte gelen Barzani İnsani Yardım Vakfı Başkanı Musa Ahmed, "Başkan Barzani'nin selamlarını getirdim sizlere. Van'ın acısı bizim acımızdır. 1988-89 yılları arasında Van halkı bize çok yardımcı oldu. Biz de bugün onların acısını paylaşıyor ve onların yanındayız. Başkan Barzani bütün Kürdistan halkına Van'a yardım konusunda talimat verdi. Bundan sonra da yardımlarımız sürecek" dedi.

Vakıf Başkanı Ahmed, Vali Karaloğlu'ndan ricada bulunarak, "Bizim bir tek ricamız var sizden getirdiğimiz konteynerlerin kurulacağı alana Barzani İnsani Yardım Vakfı'nın isminin verilmesidir" talebini iletti.

yrg2.jpg

Yardım konvoyundaki araçların üzerine asılan Kürtçe ve Türkçe "Van acınızı paylaşıyoruz", "Barzani İnsani Yardım Vakfı, yardım kampanyası çerçevesinde (karavana, yorgan, perde, soba vb.) insani yardımları Van kenti ve diğer deprem bölgelerindeki depremzedelere ulaştırıyor" yazılı pankartlar dikkat çekti.

Yardımları Türkiye'ye getiren yetkililer, TIR'larda 220 konteynır ve konteynırların içinde insani yardım malzemeleri bulunduğunu belirttiler.

"SOĞUK KIŞ GÜNLERİNDE BİZE YAPILAN YARDIMLARI UNUTMADIK"

yrg.jpgKonyov sorumlusu Bayar Ahmedi, "Irak'ın Kürdistan bölgesinden geldik. TIR'ları Erbil'den yükledik. 113 TIR'la geldik, 220 prefabrike ev var. Barzani İnsani Yardım Vakfı'ndan yükledik. Van'daki depremzede kardeşlerimize götürüyoruz" diye konuştu.

Ahmedi, "Biz Türkiye'ye olan vefa borcumuzu unutmadık. Biz vefa borcumuzdan da öte dağa çıktığımız gün yağmur altında, kar altında kaldığımız günlerde özelikle Van ve Hakkari bölgesinden ve Türkiye geneli, Türkiye Cumhuriyeti'nin bize yaptığı yardımları unutmadık ve unutmayacağız. Elimizden geldiği kadarı ile ne gerekiyorsa yardım etmeye hazırız. Yalnız gümrüklerde problem çıkarıyorlar bize. Prosedür gereği Türkiye'deki bir vakfın dışarıdan gelen yardımları teslim alması gerekiyor. Dün akşam saat 17.00'de Habur gümrüğe giriş yaptık, sabah saat 06.00'da çıkış yapabildik. Halen yoldayız, çekmediğimiz rezillik kalmadı ama değdi. En azından Van'daki depremzede kardeşlerimize bir şeyler getirebilmişsek ne mutlu bize" şeklinde konuştu. Konvoya Kuzey Duhok kentine bağlı Zaho Kaymakamı ve Barzani İnsani Yardım Vakfı Genel Müdürü'nün de katılacağı öğrenildi.

kont2.jpg

kont1.jpg
Peyamner

Yorum Gönder