Halep'in üçte ikisi düştü

01 Ağustos 2012 Çarşamba 17:50

Halep'te şiddetli çatışmalar sürüyor. Muhalifler kentin üçte ikisini ele geçirmiş durumda. Esed pes etmiyor...

Halep'in üçte ikisi düştü

Suriye’nin en büyük şehri ve ticari kalbi Halep’te, ordu birlikleri ile muhalifler arasındaki çatışmaların şehirdeki istihbarat merkezi yakınlarında yoğunlaştığı belirtiliyor. Suriye ordusu savaş helikopterleriyle Halep’in iki kilit noktasını topa tutarken, muhalifler Esed güçlerinin püskürtüldüğünü söylüyor. Hür Suriye Ordusu, Halep’in yüzde 60’ının kontrolünü ele geçirdiklerini ifade ederken, bir isyancı komutan, amaçlarının “birkaç gün içinde” mahalle mahalle şehir merkezine ilerlemek olduğunu belirtti. Muhalifler, Halep’i “rejimin mezarı” haline getireceklerini söylüyor.

Halep’teki isyancı gruplardan biri olan Müşterek Askeri Konsey Başkanı Albay Abdülcabbar El Okaidi, şehirde üç bin isyancı olduğunu belirterek, “Rejim, üç gün boyunca Selahaddin’in ele geçirmeye çalıştı ama başarısız oldu” dedi. Suriye İnsan Hakları Gözlem örgütünün verdiği bilgiye göre pazartesi günü 73’ü sivil olmak üzere ülkede 100’den fazla insan hayatını kaybetti.

Karakola baskın: 40 ölü

Bu arada rejim karşıtı isyancıların Halep’te iki polis karakoluna saldırı düzenlediği ve 40 polisin öldüğü iddia edildi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü Direktörü Rami Abdul Rahman, “Yüzlerce isyancı Salhin ve Bab el Nayrab mahallelerinde iki polis karakoluna baskın düzenledi. Saatler süren çatışmalar sırasında en az 40 polis memuru öldürüldü” dedi.

“Orada bir kıyım var”

Halep’te haber takibi yaptığı sırada Suriye ordusu tarafından atılan bombanın patlamasıyla vücuduna şarapnel isabet eden ve daha sonra tedavi için Kilis’e getirilen Al Jazeera muhabiri Ömer Haşram, Halep’in yaklaşık yüzde 60’ını gezdiklerini dile getirerek, Suriye’deki gözlemlerini ve yaşadıklarını şöyle anlattı: “Sürekli top sesleri, sürekli yıkım vardı. Halep çok güzel bir şehir ama maalesef ben orada sadece yıkılmış binalar, parçalanmış cesetler, aileler... Bölgeye dakika başı bomba düşüyor. Ben hiçbir askeri hedefin vurulduğunu görmedim. Sadece normal insanların oturduğu binaların üstüne düşüyor. Biz bunu gördük, gözlemledik. Çocuk, kadın demeden öldürüyorlar. Gördüğümüz kadarıyla plansız bir bombardıman... Biz ve bizim gibi gazeteciler oraya girmeli, o gerçeği yansıtmalı. Orada bir kıyım var, katliam yapılıyor.”

Bu arada Halep’te ayağından vurulduktan sonra Gaziantep’e getirilen AA foto muhabiri Sinan Gül’ün durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Şanlıurfa’da sınıra ek askerî birlikler sevk edildi

Suriye sınırındaki askeri hareketlilik ve sevkiyatlar sürüyor. Alınan bilgiye göre 2. Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı çok sayıda zırhlı araç ve tanklar sınıra kaydırıldı. Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’ne bağlı Vudi Köyü’ne 300 metre mesafede yaşanan şiddetli çatışma nedeniyle çok sayıda köylü de araçlarıyla sınıra gelerek çatışma konusunda bilgi almaya çalıştı. Köylüler o bölgede birçok akrabalarının olduğunu belirtti. Bu arada çatışmalarda yaralanan üç Suriyeli, kanlar içerisinde Akçakale Sınır Kapısı’ndan giriş yaptı.

Taraf

Yorum Gönder