'İsrail İran'a saldırınca Türkiye de Suriye'yi vuracak'

16 Kasım 2011 Çarşamba 01:05

Al-Quds Al Arabi gazetesi, İsrail'in İran'a saldırısına eş zamanlı olarak Türkiye'nin Suriye'ye saldırdığı bir senaryo çizerken başka Arap gazeteleri, Türkiye'nin Suriye sınırında "tampon bölgesi" oluşturmak üzere olduğunu iddia etti.

'İsrail İran'a saldırınca Türkiye de Suriye'yi vuracak'
Suriye ile ilgili gelişmelere geniş yer veren Arap medyası, Türkiye’nin Suriye sınırında "tampon bölgesi" oluşturmak üzere olduğunu iddia ederken Londra’da yayımlanan Al-Quds Al Arabi de, İsrail’in İran’a saldırısına eş zamanlı olarak Türkiye'nin Suriye’ye saldırdığı bir çatışma senaryosu çizdi.

Arap medyası ve analistler, Suriye ile ilgili yorumlarında bu ülkenin artan izolasyonunun bölgesel savaş olasılığını yarattığını öne sürüyorlar.

Merkezi Londra olan Al-Quds Al Arabi’nin tanınmış editörü Abdel Bari Atwan, Türkiye’nin, Suriye’ye yönelik bir saldırısının, İsrail’in, Suriye’nin en yakın müttefiki olan İran’a saldırısına denk düşeceği bir çatışma olasılığını dile getirdi.

Abdel Bari Atwan, “Türkiye ile sınırda tampon bölgeler kurulmasının, sorunun uluslar arası boyutunu kazanması sürecinin ilk aşaması olabileceği” savına da yer verdi.

İngiliz Telegraph gazetesine göre, başka Arap gazeteleri, ilk defa geçen yaz dile getirilen bir iddia tekrarlayarak “Türkiye’nin, mülteciler için güvenli bir bölge yaratmak amacıyla ordusuna Suriye ile sınırında ‘tampon bölgesi’ oluşturma emrini vermek üzere olduğu”nu öne sürdüler.

Bu arada, Al-Sharq Al-Awsat gazetesinin baş editörü Tarık Alhomayed de, Esad rejimi için geri sayım başladığını savundu.

Arap Birliği’nin Suriye ordusunu sivillere karşı şiddet uygulamama çağrısına dikkat çeken Alhomayed, “Acaba bu, Suriye ordusuna bir darbe çağrısı mıdır?” sorusunu sorarken de “Suriye ordusunun şimdi önemli bir konumda olduğu düşünülebilir” dedi.
(Anka)
Anahtar Kelimeler İsrailİranTürkiye

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

sterka asiman 7 yıl önce yorumlandı

Selahaddin-i Eyyubiye hakaret etme de:)) Selahattin Eyyubi dünya'ya yön vermiş ender liderlerden biridir. Kürt aklı ve değerleri vardı onda kendi zamanında. Öcalan'ın beyni, kürt beyni olmadığı gibi kürtlerin başına bela biridir. Bunu zamanla çok iyi anlayacak herkes ama iş işten geçecektir. Bana kalırsa, Gülen ve Öcalan aynı hizmeti karşı kutuplarda yerine getiriyorlar. İkisi de kendilerine verilen rolü oynamaktadır.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Muzaffer Kurdox 7 yıl önce yorumlandı

Kürdlerden Selahaddini Kurdi çıkmıştır. Neo-Selahaddini Kürdi şimdi zindanda (İmralıda). Kimseninin kuşkusu olmasın, onun yeni vizyonu bütün dünyayı aydınlatacaktır. Türklerden ancak Fetulah Gülen ve Ortadoğuya saldıranların uşaklığını yapan devşirmeler çıkabilir.

0 Kişi beğendi.