İsrail, Suriye'ye operasyon hazırlığında!

21 Temmuz 2012 Cumartesi 14:46

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İsrail ordusunun operasyon için hazırlıklara başladığını söyledi.

İsrail, Suriye'ye operasyon hazırlığında!

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İsrail ordusunun Suriye’deki kimyasal silahların Hizbullah’ın eline geçmesini önlemek amacıyla yapılacak bir operasyon için hazırlıklara başladığını söyledi.

Kanal 10 televizyonuna dün akşam bir röportaj veren Barak, “Orduya başta istihbarat alanında olmak üzere gereken her konuda hazırlıkların yapılması emrini verdim. Böylece bir operasyon yapıp yapmamayı değerlendirme şansına sahip olacağız” dedi.

Barak, “Gelişmiş silah sistemlerinin, özellikle de uçaksavar füzelerinin ve karadan karaya ateşlenen ağır füzelerin taşınması ihtimalini değerlendiriyoruz. Ancak kimyasal silahların Suriye’den Lübnan’a taşınması olasılığı da söz konusu olabilir” diye konuştu.

İsrailli bakan, “Suriye lideri Beşar Esad düşmeye başladığı anda istihbarat değerlendirmemizi yapıp diğer kurumlarla bağlantıya geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

ABD VE İSRAİL PAZARLIK HALİNDE

ABD ve İsrail, Suriye’deki kimyasal silah depolarıyla ilgili durumu çok yakından takip ediyor. Suriye’de 17 aydır devam eden çatışmaların bir iktidar boşluğuyla sonuçlanması halinde, bu silahların Hizbullah gibi örgütlerin eline geçebileceğinden endişe ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde, New York Times’a konuşan ABD’li yetkililer Pentagon’un İsrailli savunma yetkilileriyle Suriye’deki silah tesislerinin imhası konusunda görüşmeler yaptığını ancak Obama yönetiminin böyle bir hamleye karşı olduğunu zira Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın İsrail'in müdahalesini destek toplamak için bir araç olarak kullanabileceğini söylemişti.

ABD istihbaratının elindeki bilgiye göre dünyanın en büyük alternatif cephaneliğine sahip Suriye’nin elinde hardal gazı, VX ve Sarin gazı gibi kimyasal silahların yanında bunları taşıyacak füze sistemleri de bulunuyor. (Hürriyet Planet)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kurd 6 yıl önce yorumlandı

bence oyle bir sey olmayacak dikkat ettiyseniz israilin bu olaylar yasandigi gunden bu yana sesi bile cikmiyor.cunku eger israil ise karisirsa bunun bir arap - israil davasina donusecegini biliyorlar.o zaman da suriye 'ye karsi muhalefet oldukca zora girer.yoksa erdogan neden bu kadar one atiliyor ve destek bile verilmiyor.ben simdiden soyluyorum bu olayin esaddan bile en cok kaybedeni erdogan olacak. ve hak ediyor dunyayi da turkiyede yaptigi gibi diktatorlukle yonetemeyecegini anlayacak buyuk turanci.

0 Kişi beğendi.