Kürtler Apache helikopter alıyor

26 Haziran 2012 Salı 11:51

Kürdistan yönetimi lideri Mesud Barzani, ABD'den saldırı helikopterleri almak için görüşmelere başladı.

Kürtler Apache helikopter alıyor
Kürt yönetiminin 24 adet Apache AH-64 saldırı helikopteri almak için Washington'a resmi başvuru yaptığı ortaya çıktı

Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile yaşanan gerilim nedeniyle Irak merkezi hükümeti ile ipler kopma noktasına gelirken Kürtler, Maliki’nin tüm itirazlarına rağmen uluslararası şirketlerle bağımsız petrol anlaşmaları yapmalarının ardından bu kez de kendi güvenlik teşkilatlarını güçlendirmek için girişimde bulunma kararı aldı.

Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani’nin ABD ’ye yaptığı son ziyaret sırasında Washington ile Apache AH-64 model saldırı helikopterleri almak için görüşmeler yaptığı, 24 adet helikopterin Erbil yönetimine satışı içinresmi başvurunun da yapıldığı belirtildi. 

Ayrıcalık tanındı

Irak’ta yayınlanan Dar ed Dustur gazetesinin haberine göre 
Kongre onayının alınması durumunda ilk parti olan 5 helikopterin teslimatı hemen, geri kalanlar ise 2015 yılının sonuna kadar gerçekleşecek. 

Gazeteye konuşan kaynaklar, başka ülkelerle yapılan anlaşmalarda teslimatın çok daha geç yapıldığının altını çizerek Kürt yönetimine bu alanda bir ayrıcalık tanındığı vurgulandı. Barzani’nin Washington ziyareti sırasında Obama ile yaptığı görüşmede Amerikan yönetiminden Irak’a satışı yapılan F-16 uçaklarının teslim edilmemesini istemiş, “Maliki bu uçaklarla bizi vurur” diyerek endişesini dile getirmişti. Son haberler Barzani’nin bu girişimde bulunurken kendi güvenliği için de helikopter alımına onay için çaba harcadığını ortaya koydu.

(T24)

Yorum Gönder