Myanmar'daki katliam Türkiye ve AB gündeminde

22 Temmuz 2012 Pazar 16:11

Avrupa Birliği, Myanmar'daki Rohingya Müslümanlarına yönelik katliamın durması için diplomatik girişimlerini yoğunlaştırdı.

Myanmar'daki katliam Türkiye ve AB gündeminde
AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın sözcüsü Michael Mann yaptığı açıklamada, Myanmar'da azınlıktaki Müslümanları hedef alan şiddet olaylarını yakından takip ettiklerini belirtti. 

Mann, Ashton'ın talimatıyla AB diplomatlarının katliamın durdurulması için Myanmar makamlarıyla temasa geçtiğini ve AB insani yardım ofisi ECHO uzmanlarının durum tespiti ve acil ihtiyaçları belirlemek için olay yerinde incelemelerde bulunduğunu bildirdi. 

AB , Myanmar'a uyguladığı siyasi ve ekonomik yaptırımları çok sayıda siyasi tutuklunun salıverilmesi ve muhalefetin seçimlere katılmasına izin verilmesi üzerine bu yıl hafifletmişti. 

Myanmar yönetimi, AB 'nin yoksul ülkelere tanıdığı gümrüksüz ithalat rejiminden faydalanmak istiyor. Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) Myanmar'a 10 yılı aşkın süredir uyguladığı yaptırımları, bu ülkenin daha çok Müslümanları hedef alan zorla çalıştırmayı 2015 yılında kaldırmayı taahhüt etmesi ve yeni çalışma yasasını onaylaması üzerine AB , gümrüksüz ithalat kolaylığını gündemine almıştı.

TÜRKİYE'DEN ARAKAN KATLİAMI İÇİN TEPKİ

Sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından konuya ilişkin bilgi veren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Arakan için Dışişleri Bakanlığı'nın aktif olarak devrede olduğunu söyledi.

39212

Burma Büyükelçiliği'nin de olayı yakinen izlediğini belirten Çelik, "Burma hükümetiyle görüşüldü. Burma hükümetine, Turkiye'nin mesaji ilk andan itibaren güçlü şekilde iletildi. Şu an itibariyle saldırılar durmuş görünüyor. Türkiye, ilgili birimleriyle süreci takip ediyor. İnsani yardım ulaştırılmasına dönük yoğun bir çaba var. İslam İşbirliği Teşkilatı da Burma hükümetine güçlü mesaj verdi. Saldırılar durmuş durumda. Türkiye resmi ve sivil kaynaklarıyla bölgede." ifadelerini kullandı.

(aa)- Radikal

Yorum Gönder