''PKK'ya zor kullanmak işe yaramaz''

23 Ekim 2011 Pazar 02:12

Siyasi açıdan birçok haklı talebi olsa da PKK’nın saldırganlığı savunulamaz. Fakat öfkeyle savaşa kalkışmak, Türkiye’yi gelecekteki saldırılardan korumayacaktır. (Dünya Basın'ından bir analiz)

''PKK'ya zor kullanmak işe yaramaz''
PKK’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yirmi yılı aşkın süredir düzenlediği en ağır silahlı saldırı, bölgenin dört bir yanında yankılanan bir öfke yarattı. Abdullah Gül, Kuzey Irak sınırı yakınında 24 askerin şehit olduğu, 18’inin yaralandığı saldırıya karşılık verileceğini söyledi. Türk komandoları helikopterlerle sınıra indirildi ve saldırıyı düzenleyen tarafa yönelik uluslararası kınamalar daha yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.
Çatışmalar, bölgedeki ihtilafa dair çok şey anlatıyor. Birincisi, rahatsızlıkların ve arzuların birbiriyle bağlantısının bir başka örneğine tanık oluyoruz. Son dönemdeki emsaller saymakla bitmez: Sadece 2011’de Ortadoğu’da Irak ile İran, Türkiye ile Suriye, Suriye ile Lübnan ve Suudi Arabistan ile Bahreyn arasında ciddi gelişmelere tanık olduk. Bütün bunlar, komşu bir ülkedeki yangını devam ettirmenin, kendi paçanızı da yakmadan imkânsız olduğunu gösterdi. İkincisi, güç kullanarak sancıları dindirip hedefe ulaşmanın zorluğu görüldü.
Türkiye son on yılını, kendisini kuşatan kargaşanın topraklarında tekrarlanmamasını sağlama gayretiyle geçirdi. Dış politikasını beceriyle uyguladı ve Ankara ile birçok stratejik bölgesel ortaklık kuruldu. Bunlardan bazılarıysa son dönemde yalpaladı. Türk-Kürt çatışmalarının yeniden başlaması, Ankara ile Şam arasındaki güzel günlerin sona ermesine denk gelmiş görünüyor. 

Ankara diyalog kurmalı
Türkiye, şimdi amansız bir şiddet furyasına nasıl tepki vereceği konusunda bir tercihle yüz yüze. Gül’ün ‘acımasız’ bir karşılık verileceğine dair açıklamasına bakıldığında, bu muhtemelen pasif bir tepki olmayacak.
Siyasi açıdan birçok haklı talebi olsa da PKK’nın saldırganlığı savunulamaz. Fakat öfkeyle savaşa kalkışmak, Türkiye’yi gelecekteki saldırılardan korumayacaktır.
Bölgenin huzursuzluğa vereceği tepkiyi kestirmek zor değil. Hükümetler, karşılık üretmek için genelde ‘demir yumruk’ seçeneğine başvuruyor. Bu yaklaşımsa öfkeyi yatıştırmıyor. Bu kritik günlerde liderlerin iğneyi kendisine, çuvaldızı başkalarına batırması hayırlı olur. Zira Kürtlerin umutları ve öfkeleri balyozla ezilmeyecek, tıpkı Suriye veya Yemen’deki protestocuların taleplerinin şiddet yoluyla ortadan kaldırılamayacağı gibi.
Böyle zamanlarda salim kafayla düşünmek zor olsa da Ankara’nın Kürtlerin memnuniyetsizliğinin nedenlerini, diyalogla ele alması gerek.

PKK'ya zor kullanmak işe yaramaz(Başyazı, 20 Ekim 2011/RADİKAL)

Yorum Gönder