Rus savaş gemileri Akdeniz’e iniyor!

30 Eylül 2011 Cuma 18:12

Rus Deniz Kuvvetleri'ne ait Amiral Kuznetsov uçak gemisi kasım ayında Karadeniz ve Kuzey Atlantik sularında askeri tatbikat yapacak.

Rus savaş gemileri Akdeniz'e iniyor!
Rus Deniz Kuvvetleri'ne ait Amiral Kuznetsov uçak gemisi kasım ayında Karadeniz ve Kuzey Atlantik sularında askeri tatbikat yapacak.

Rus Deniz Kuvvetleri'nden bir yetkili resmi haber ajansı İtar-Tass'a yaptığı açıklamada, 13 Kasım'da Barents Denizi'nde Amiral Kuznetsov uçak gemisine hava savaş araçlarının yükleneceğini belirterek, gemiye 8 SU-33, birkaç MIG-29K tipi savaş uçaklarıyla 2 Ka-27 tipi denizaltı savunma helikopterlerinin yükleneceğini kaydetti.

Haberde, savaş gemilerinin 1 hafta boyunca Barents Denizi'nde gemiye iniş ve kalkış çalışması yapacağı belirtilerek, Amiral Kuznetsov'un 19 Kasım'da 3 aylık bir süre için Akdeniz ve Atlantik sularına açılacağı vurgulandı. İtar-Tass, Amiral Kuznetsov gemisinin denizaltı savunma desteğini sağlamak için Admiral Çabanenko anti-denizaltı gemisiyle birlikte hareket edeceğini duyurdu.

Ajans, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki olaylar nedeniyle gemilerin duracağı limanların tespitinin devam ettiğini kaydederek, bölgedeki ülkelerin deniz kuvvetleriyle ortak askeri-eğitim faaliyetlerine katılma konusunun da hala değerlendirildiğini vurguladı.

Amiral Kuznetsov, Sovyetler dönemine ait Kuzey Rus Donanmasının aktif hizmetteki en gelişmiş ve tek uçak gemisi. Gemi 26 adet SU-33 ve MIG-29K tipi uçak, 24 adet denizaltı savunma helikopteri, 18 adet KA-27 ve KA-29, 2 adet KA-27PS ile 4 adet KA-31 taşıma kapasitesine sahip.

Anahtar Kelimeler ruslarakdeniztatbikat

Yorum Gönder