Şam'da Esed'in Kalbine Saldırı!

18 Temmuz 2012 Çarşamba 14:43

Suriye'nin başkenti Şam'da Ulusal Güvenlik binasını hedef alan intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda Suriye Savunma Bakanı ile Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Beşar Esad'ın eniştesi Asıf Şevket yaşamını yitirdi. İçişleri Bakanı ise yaralandı.

Şam'da Esed'in Kalbine Saldırı!
Şam'da İntihar Saldırısı...

Suriye
 Devlet Televizyonunun verdiği habere göre, intihar saldırısında Savunma Bakanı Davut Racha ile Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın eniştesi Asıf Şevket hayatını kaybetti.

Bakanın koruması gerçekleştirdi

Suriye Resmi Haber Ajansı SANA, intihar saldırısını Savunma Bakanının resmi korumasının gerçekleştirdiğini öne sürdü. Saldırının bomba yüklü araçla düzenlendiği de belirtiliyor.

Savunma Bakanı Öldürüldü - İçişleri Bakanı yaralandı

İçişleri Bakanı İbrahim El Şaar'ın da yaralandığı öne sürüldü. Devlet televizyonunun, saldırıda Savunma Bakanı Davud Racha'nın öldüğünü duyurmasının ardından, bazı kaynaklar, çok sayıda yaralı bulunduğunu, bunların arasında İçişleri Bakanı Şaar'ın da bulunduğunu, bakanın hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Saldırının, ulusal güvenlik binasında bakanlar kurulu toplantısı esnasında düzenlendiği kaydedildi.

Suriye devlet televizyonu, çok sayıda kişinin yaralandığını, bazılarının durumunun kritik olduğunu da duyurdu. Kanal, konuyla detaylı bilgi vermedi.

Saldırıda tam olarak kaç kişinin öldüğü ya da yaralandığı henüz bilinmiyor.

(CNN TURK)

Suriye'de muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu, Şam'da düzenlenen saldırının sorumluluğunu üstlendi. 

     Özgür Suriye Ordusu, AFP'ye elektronik postayla gönderdiği açıklamada, Özgür Suriye Ordusu'nun Komutanı'nın Şam'da Ulusal Güvenlik binasını hedef alan ve ''barbarca katliamlardan sorumlu Esed'in çok sayıda sağ kolunun öldüğü operasyonun başarılı olduğunu'' vurguladı. 
     Açıklamada, "bunun Esed'in, sağ kollarının ve sivil ya da asker olsun rejimin simgelerinin düşürülmesine yönelik büyük operasyonların ilki olduğu vurgulandı. 
     Bu arada, Özgür Suriye Ordusu'nu oluşturan muhalif gruplardan Livau'l-İslam'a bağlı Şehitler Timi sözcüsü Ebu Ammar, Şam'daki intihar saldırısını üstlendiklerini açıkladı. Sözcü ölü ve yaralı sayısı hakkında bilgi vermedi. 
     Öte yandan Suriyeli muhalif komutanlardan Riyad El Esad, intihar saldırısını kendisine bağlı güçlerin düzenlediğini söyledi. 
     Associated Press haber ajansına konuşan El Esad, devlet televizyonunda saldırının bir intihar eylemi olduğuna ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. 
     Kendisine bağlı güçlerin bombayı odaya yerleştirdikten sonra patlattığını ileri süren El Esad, ''saldırıyı düzenleyenlerin tamamı şu anda hayatta'' diye konuştu. 
     Özgür Suriye Ordusu ve Suriye Ulusal Konseyi olayla ilgili henüz bir açıklama yapmazken Suriye Devlet Televizyonu, Savunma Bakanı Davud Racha, Beşşar Esed'in eniştesi Savunma Bakan Yardımcısı Asıf Şevket, İçişleri Bakanı Muhammed eş-Şaar ve Devlet Başkanı Beşşar Esed'in Özel Temsilcisi Hasan Türkmani'nin bugünkü intihar saldırısında öldüğünü açıklamıştı. 
     
  Muhabir: Şeyma Tahan - Alper Karaca/ AFP/AP 
  Yorum Gönder