Suriye'nin Kürtleri birleşiniz

11 Temmuz 2012 Çarşamba 01:29

MESUD Barzani, Suriyeli Kürtlerin temsilcileriyle Erbil’de görüşerek, Esed rejimine karşı birlikte mücadele etme çağrısı yaptı.

Suriye'nin Kürtleri birleşiniz
Federal Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, aralarında görüş ayrılıkları olan Suriyeli Kürtleri birleştirmek konusundaki çalışmalarına hız verdi. Barzani, Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi (SKUM) Başkanı İsmail Heme ve Demokratik Birlik Partisi (PYD) Başkanı Muhammed Müslim ile Erbil’de görüştü.

Üç gün önce başlayan ve hâlâ devam eden basına kapalı görüşmelere katılan bir SKUM yetkilisine göre, Barzani Suriyeli Kürtlerden aralarındaki sorunları bir yana bırakarak Beşşar Esed rejiminin değiştirilmesi için ortak hareket etmelerini istedi. Barzani, birlikte hareket etmeye karar verdikleri taktirde SKUM ve PYD yetkililerine her türlü desteği vereceğini ve onları kimseye muhtaç etmeyeceğini ifade etti.

“Gerginliği sonlandırın”

Suriyeli Kürtler arasındaki sorunların çözülmesi için uzun süredir devrede olan Barzani, PYD ve SKUM temsilcilerine ayrıca, “Uzlaşmazsanız size ne benim faydam olur ne de başkasının” mesajını verdi. Görüşmede Suriye’nin kuzeybatısında Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Afrin Bölgesi’nde meydana gelen ve üç kişinin ölümüyle sonuçlanan olay da gündeme geldi. Afrin’de Esed rejiminin bölgenin kontrolünü bıraktığı PYD’lilerle diğer Kürt grupları arasında silahlı çatışma yaşanmıştı. Barzani, görüşmede Afrin’deki olayın ardından yaşanan gerginliğin de sonlandırılmasını ve PYD yetkililerinden ellerindeki muhalifleri serbest bırakmasını isteyerek, “bölge halkı üzerinde silahlı güce dayalı baskı uygulanmasını doğru bulmadığını” söyledi.

Masaya oturmuyor

Barzani, önümüzdeki günlerde yine Erbil’de Suriye’deki Kürt muhalefetiyle geniş katılımlı bir toplantıda buluşacak. Suriye’deki 16 Kürt partisinin biraraya gelmesinden oluşan SKUM, ülkede Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı kuzey bölgesinde tabanı en güçlü oluşum olarak dikkat çekiyor. SKUM, Suriye’deki halk hareketlerinin başlamasından itibaren Esed rejimine barışçıl yollardan muhalefet ediyor. Esed rejiminin değiştirilmesini amaçlayan uluslararası konferanslara genellikle Kürtlerin temsilcisi olarak davet edilen SKUM’un temel talepleri arasında, Kürtlerin varlığının yeni Suriye anayasasında tanınması, Kürtçe’nin resmî diller arasına alınması ve ülkede ademi merkeziyetçi bir yönetim sisteminin kurulması yer alıyor. SKUM, Esed rejimi ile müzakerelere girmeyi kabul etmiyor ve mevcut rejimin değişmesini istiyor.

PKK’nın Suriye’deki uzantısı

PYD ise, PKK’ya yakın ve önemli bir silahlı güce sahip. Öyle ki birçok kaynak tarafından “PKK’nın Suriye’deki uzantısı” olarak nitelendiriliyor. PYD’de de Beşşar Esed rejimi aleyhtarı olmakla birlikte ülkedeki sorunların müzakereyle çözülebileceğini savunuyor, her türlü dış müdahaleye ve yardıma karşı çıkıyor. Esed rejiminin, Kürtlerin yaşadığı bölgelerde kontrolü neredeyse tümüyle PYD’nin silahlı birliklerine bırakmış olması bu örgütün etkisini artırıyor. Geçen hafta Esed karşıtı Kürt Özgürlük Partisi’nin (Azadi) Başkanı Mustafa Cuma, PYD tarafından iki ay boyunca alıkonmuştu. 

Taraf

Yorum Gönder