Türkiye'den Suriye'ye Sert Tepki

13 Kasım 2011 Pazar 17:05

Suriye'nin Ankara'daki maslahatgüzarına Türkiye'den nota: "Güvenlik garantisi verilmezse gerekeni yaparız" ...

Türkiye'den Suriye'ye Sert Tepki

Türkiye, dün gece Suriye'de rejim yanlısı bir takım göstericiler tarafından Şam Büyükelçili, Halep Başkonsolosluğu ve Lazkiye Fahri Konsolosluğu'na karşı düzenlenen saldırıları şiddetle kınadı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, olaylarla ilgili Ankara'daki Suriye Maslahatgüzarı Bakanlığa davet edilerek nota verildi. Söz konusu saldırılar üzerine, Suriye'deki diplomatik ve konsüler temsilciliklerde görevli personelin aile fertlerinin Türkiye'ye tahliyesine bugün başlandığı belirtildi. Diplomatik ve konsüler temsilciliklerde görevli personelin ise görevlerine devam ettiği kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer verildi:

"Dün (12 Kasım) gece Suriye'de rejim yanlısı bir takım göstericiler tarafından Şam Büyükelçiliğimize, Halep Başkonsolosluğumuza ve Lazkiye Fahri Konsolosluğumuza karşı düzenlenen menfur saldırıları şiddetle kınıyoruz.

Bu saldırıların, Arap Ligi'nin dün Suriye'ye ilişkin aldığı bir karar sonrasında gerçekleşmesi ve en güçlü ve yoğun biçimde Türk misyonlarını hedef alması şüphesiz manidardır.

Gerek Türkiye'nin, gerek diğer ülkelerin Suriye'deki diplomatik ve konsüler temsilciliklerinin güvenliğinin sağlanması için her türlü önlemin alınması, Diplomatik ve Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmeleri uyarınca öncelikle Suriye Devleti'nin yükümlülüğü altındadır. Ayrıca, uluslararası ilişkilerdeki yerleşik teamül de bunu gerektirmektedir. Dolayısıyla yabancı temsilciliklerin ve mensuplarının korunması, kabul eden devlet bakımından temel bir sorumluluk ve onur meselesidir. Bu hususu bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyoruz.

Suriye Yönetimi'ni, vakit kaybetmeksizin sözkonusu saldırıların sorumlularını tespit etmeye ve bu kişiler hakkında gerekli adli süreci başlatmaya davet ediyoruz. Türkiye, bu olayın yinelenmemesini teminen Suriye Yönetiminin gerekli her türlü tedbiri biran önce almasını, Suriye'deki diplomatik ve konsüler temsilciliklerimiz ve bağlı kuruluşlara yönelik güvenlik önlemlerinin artırmasını ve temsilciliklerimiz ile bağlı kuruluşlarının güvenliğinin sağlandığı hususunda tarafımıza güvence vermesini beklemektedir. Türkiye, önümüzdeki günlerde tüm bu hususların takipçisi olmaya ve gelişmelere göre gerekli gördüğü önlemleri almaya kararlıdır.

Türkiye, sözkonusu saldırılar sonucunda Suriye'deki diplomatik ve konsüler temsilciliklerinde meydana gelen maddi zarara ilişkin olarak uluslararası hukuktan kaynaklanan yasal haklarını da mahfuz tutmaktadır.

Bugün Ankara'daki Suriye Maslahatgüzarı Bakanlığımıza davet edilerek kendisine bu hususlar güçlü ifadelerle aktarılmış ve bir de Nota tevdi edilmiştir.

Sözkonusu saldırılar üzerine, Suriye'deki diplomatik ve konsüler temsilciliklerimizde görevli personelin aile fertlerinin ülkemize tahliyesine bugün başlanmıştır. Diplomatik ve konsüler temsilciliklerimizde görevli personel görevlerine devam etmektedir."

TÜRK KONSOLOSLUĞUNA SALDIRI ANI Video için tıklayın


ARAP BİRLİĞİ ESAD'I SİLDİ

Haftalardır Suriye'ye karşı gereği kadar sert olmamakla suçlanan Arap Birliği, dünkü toplantısında Beşar Esad rejimini hedef alan ağır kararlara imza attı. 16 Kasım'dan itibaren geçerli olmak üzere Suriye'nin üyeliği askıya alınırken, Esad yönetimine yaptırım uyarısında bulunuldu. Birlik ayrıca Suriye muhalefetini Kahire'ye görüşmeye çağırarak, üye ülkelere büyükelçilerini Şam'dan çekme tavsiyesinde bulundu. Büyükelçilerin çekilmesi kararı, üyelerin inisiyatifine bırakıldı. Arap Birliği'nin kararı, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Hamad bin Câsim el Tani tarafından açıklandı. El Tani "Suriye bizim için çok kıymetli bir ülke. Bu kararları almak hepimizin canını yakıyor. Ancak bir süredir harekete geçmediğimiz için eleştiriliyorduk" yorumunda bulundu.

"KARARLAR İLLEGAL"
Suriye muhalefetini, 'geçiş dönemini birlikte atlatabilmek için' Kahire'de toplantıya çağırdıklarını da kaydeden el Tani, Esad yönetiminin şiddete son vererek gerçek bir diyalog zemini oluşturmasını umduklarını kaydetti. Birlik'in kararlarına Suriye'nin tepkisi ise sert oldu. Suriye'nin Arap Birliği'ndeki elçisi Yusuf Ahmed, kararları 'illegal' ilan ederek, "Bu, ortak Arap girişiminin sonu ve Arap Birliği yönetiminin, Amerikalılar ve Batılılar tarafından dikte edilen bir program izlediğini ispatlıyor" açıklamasında bulundu. Esad yönetimi ile Arap Birliği arasında, 2 Kasım'da tutukluların serbest bırakılması, ordunun kentlerden çekilmesi, gözlemcilerin ülkede rahatça çalışmasına izin verilmesi ve muhalefetle müzakerelerin başlatılması esasları üzerinde mutabakata varılmış; ancak Esad yönetimi anlaşmayı hiçe sayarak sivilleri öldürmeyi sürdürmüştü.

Ajanslar

Yorum Gönder