'Ümmet'in hali: Yemen'de 96 ölü, Beyrut Yangın Yeri...

22 Mayıs 2012 Salı 01:35

Lübnan’da Esed karşıtı iki Sünni şeyhin ordu mensupları tarafından öldürülmesi, Beyrut’u savaş alanına çevirdi. Öte yandan ise Yemen’in başkenti Sana’da, bugün yapılması planlanan askerî geçit töreni için hazırlık yapan askerlere yönelik bombalı saldırıda en az 96 kişi yaşamını yitirdi. Bu haber için en uygun başlık 'Ümmet hali' olsun dedik...(Editör)

'Ümmet'in hali: Yemen'de 96 ölü, Beyrut Yangın Yeri...
Suriyeli mültecilere yardım eden Sünni bir aktivistin geçen hafta terörist olduğu gerekçesi ile tutuklanması akabinde başlayan, dokuz kişinin ölümü ve 50’nin üzerinde insanın yaralanması ile sonuçlanan çatışmalar sonrası Lübnan’da sular durulmuyor. Trablus’ta yaşanan bu çatışmaların etkisi ülkenin başka yerlerine de yansımaya başladı. Çatışmalar hafta başında Beyrut’a sıçradı. Esed karşıtı tavrıyla bilinen iki şeyhin, Lübnan ordu mensupları tarafından öldürülmesiyle, Beyrut’un arka sokakları savaş alanına döndü. Misilleme olarak sokağa dökülen Gelecek Partisi üyesi Sünniler, Suriye yanlısı Arap Hareketi Partisi binasını tarayarak üç kişinin ölümüne ve 20 kişinin yaralanmasına yol açtı. Sokaklara yakılmış araba ve çöp tenekeleri kokusu sinerken, Lübnan zor geçecek bir yazın ön gösterimini yaşıyor.

İki şeyhin öldürülmesi konusunda farklı spekülasyonlar var. Askerî bir kontrol noktasında durdurulan ve ardından arabalarına binen şeyhlerin daha sonra araçlarının askerlerce taranması sonucu öldürüldükleri üzerinde ise tüm taraflar uzlaşıyor. Lübnan Başbakanı Necib Mikati ordunun bu konudaki sorumluluğunu kabul ettiklerini ve gerekli yaptırımların uygulanacağını açıkladı. Aynı şekilde ordu da üzüntü duyduğunu ifade eden bir açıklama yayınladı ve sonrasında olayla ilintili 22 asker tutuklandı.

Şam, çatışmadan medet umuyor

Lübnan şu anda 8 Mart koalisyonu olarak bilinen ve Hizbullah öncülüğünde kurulan, Suriye yanlısı bir hükümet ile yönetiliyor. Sadece Lübnan ordusu değil, Hizbullah’ın Lübnan ordusundan büyük silahlı milis grubu da hükümetin kontrolü altında. Sünni gruplar ve Esed muhalifleri, siyasi iktidarın elindeki gücü suiistimal ederek Esed’e askerî ve siyasi destek sağladığına ve Lübnan’daki Esed karşıtları üzerinde baskı kurduğuna inanıyor. Suriye’nin Lübnan’daki müttefikleri ile Lübnan siyasetine etkisi yeni bir olgu değil. Otuz sene Lübnan’da işgalci güç olarak bulunan Suriye, Esed rejimini baki kılmak için Lübnan’da yaşanan iç çatışmalardan medet umuyor. Çatışmaların artacağı yönündeki endişe ise büyüyor.

Bölgede uzun zamandır şekillenmeye başlayan –kaba bir analiz ile İran devrimi akabinde tekrar gündeme gelen– sonrasında Irak-İran savaşı ile billurlaşan, ABD’nin Irak işgali ile yeniden Batı kamuoyunun gündemine giren bir illet olan Şii-Sünni mezhep ayrışması şaşırtıcı olmayan bir şekilde Lübnan’ı vuruyor. Lübnan’daki çatışmalar için Suriye meselesi sadece bardağı taşıran son damla. Zayıf devlet yapısı, derin mezhepsel ve dinî ayrışmaları, istikrarsız ekonomisi ve bölünmüş toplumsal yapısıyla Lübnan uzun zamandır bu çatışmaların yayılması için verimli bir ortamı hazırlıyordu.  

Yemen’de Kaide saldırısı: 96 ölü

Yemen’in başkenti Sana’da, bugün yapılması planlanan askerî geçit töreni için hazırlık yapan askerlere yönelik bombalı saldırıda en az 96 kişi yaşamını yitirdi, 300 kişi de yaralandı. Sosyalist Yemen Demokratik Halk Cumhuriyeti (Güney Yemen) ile Yemen Arap Cumhuriyeti’nin (Kuzey Yemen) 22 Mayıs 1990’da birleşmesi nedeniyle bu tarih her yıl Ulusal Birlik Günü olarak kutlanıyor. Törenin provalarına askerî üniformayla sızan saldırgan, El Sabin Meydanı’nda yürüyüş yapan askerlerin yanına gelerek üzerindeki bombayı patlattı. Saldırının ardından iki canlı bomba daha fark edilip etkisiz hale getirildi.

Bu arada Reuters haber ajansını arayan ve Enser El Şeria örgütüne mensup olduğunu söyleyen bir kişi saldırıyı, güneyde işlenen “suçlara” karşılık kendilerinin yaptığını iddia etti. Saldırının ardından Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, ikisi devrik lider Salih’in yeğeni olan dört üst düzey generali jet kararla görevden aldı. Güneydeki Abyan vilayetinde bir ay önce Arap Yarımadası El Kaide örgütüne yönelik ABD desteğiyle askerî operasyon başlatılmış, çatışmalarda, en az 33 militan ve 19 asker ölmüştü.
 (Taraf)

Yorum Gönder