Nevin Güngör Reşan Hınıs Haber'de

23 Mart 2012 Cuma 23:20

Ressam ve Yazar Nevin Güngör Reşan Hınıs Haber'de... Değişik yayın organlarında çalışmaları yayınlanan Nevin Reşan Güngör'ün en önemli eseri yakın zamanda Doz yayıncılıktan çıkan Navdaren Kurd ''Kürt Ünlüleri'' adlı biyografik kitap çalışmasıdır.

Nevin Güngör Reşan Hınıs Haber'de
Kürt tarihinde önemli bir yere sahip Mir Bedirxan"ın portresini gözlerinizin önüne getirdiniz mi? Ya da ilk Kürtçe"nin Zazaki lehçesinde Mewlüt yazan Mela Ehmedê Xasi nasıl biriydi? Peki diğer Bedirxan aile fertlerinden daha farklı olarak siyasetle ilişkisini kesmeyen ve bu yolda yakalanıp idam edilen Abdurrazak Bedirxan"nın portresini hiç hayal ettiniz mi? Cibranli Halit Bey"den Cigerxwîn"e, Dr. Evdirehman Qasimlo"dan, Dr. Şivan"a, Eliyê Ûnis"ten, Eyşe Şan"a, Faik Bucak"a, Heciyê Cindî"den, şair Goran"a, İhsan Nuri Paşa"dan, Mazlum Doğan"a, Mehmet Uzun"a, Zekiye Alkan"a, Vedat Aydın"a kadar tam 110 portre'den oluşan  “Kürt ünlüleri” sergisini bir çok ilde açtı.

Kürt ünlülerin portreleri bir taraftan sergide buluşurken, diğer yandan kitap olarak da basıldı ve Doz Yayınlarından çıktı. 

 NEVİN GÜNGÖR REŞAN KİMDİR? 

Nevin Güngör Reşan 1965 yılında Siverek"te doğdu. İlköğrenimini Siverek"te orta öğrenimini İstanbul"da tamamladı. İki yıl stilistlik eğitimi aldı, dokuz yıl bu alanda çalıştı. İlk kişisel resim sergisini İstanbul Beyoğlu"nda MED-KOM Kültür Merkezinde açtı. Dana sonra: Diyarbakır Kültür Sarayı, Urfa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Tunceli Belediye Sarayı, Koska Sanat Galerisi, Esenyurt Belediyesi, Van Kültür Sarayı, Hakkâri Kültür Sarayı gibi birçok yerde kişisel ve karma sergiye katıldı. 

Her sergisinde sanatseverlerle kendi sanatsal yolculuğunun yeni tanıklıkları ile buluşan Nevin Güngör Reşan, İstanbul"da yaşıyor.

Yazar ve Sanatçı Nevin Güngör Reşan'ın ilk yazısı için link:
http://www.hinishaber.net/tarihten-bu-gune-kurt-giysileri-makale,1140.html

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 3

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Rabia 7 yıl önce yorumlandı

Nevin hanım, ellerinize saglık çok kercekci bir yazı. Kendi degerlerimize sahib çıkmalıyız. Basarılarınızın devamını diler.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

hejamina 7 yıl önce yorumlandı

Gerçektende çok saygıdeğer birsanatçımız değerini bilmek lazım böyle değerler kolay kolay yetişmiyor.NAVDAREN KURD sahidende çok kıymetli bir çalışma bende aldım bence her kürdün okuması lazım evinde bulundurması lazım.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Çiyaye SÜMBÜL-Karaçobanlı 7 yıl önce yorumlandı

Yazar ve Sanatçı Sayın Nevin Güngör Hanımefendi, Hınıs Haber'e hoş geldiniz diyor. Bu değerli sanatçı ve yazarı bizlerle buluşturduğu için Hınıs Haber'e teşekkür ediyorum. Duruşu, çizgisi,tarafsız haberciliğinden dolayı Hınıs Haber'i kutluyorum. Serkeftın jı bowe. Hun her bıjin.

0 Kişi beğendi.