Eğitim dili Kürtçe olan ilk üniversite kuruluyor

21 Nisan 2014 Pazartesi 16:08

Diyarbakır'da Türkiye'nin Kürtçe eğitim verilecek ilk üniversitesi Amed ismiyle kuruluyor.

Eğitim dili Kürtçe olan ilk üniversite kuruluyor
 Anadolu Ajansı'nın haberine göre Mezopotamya Vakfı Diyarbakır’da Türkiye’nin eğitim dili Kürtçe olan ilk üniversitesinin kurulması için çalışmalara başladı.

Sanatçı Şivan Perwer’in de kurucuları arasında yer aldığı vakıf tarafından kurulacak üniversitede Türkçe ve İngilizce’nin yanı sıra ilerleyen süreçte Ermenice ve Süryanice de eğitim verilmesi planlanıyor. 

Vakfın Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Selim Ölçer, yaklaşık bir yıl önce çalışmalarını 15 kişiyle başlattıkları ve 200'ü aşkın kurucu üyeye ulaştıkları vakfın resmen kurulduğunu söyledi. 

Vakıf olarak bölgede çok dilli, başta üniversite olmak üzere muhtelif seviyelerde eğitim kurumları oluşturmak için çaba içerisinde olacaklarını belirten Ölçer, yasalar çerçevesinde çalışmaların sürece paralel bir biçimde gitmesi için emek sarf ettiklerini söyledi. 

“Eğitim dili Kürtçe olan Türkiye’nin ilk üniversitesinin adı büyük ihtimalle ‘Amed’ olacak” diyen Ölçer, Kürt diline katkıda bulunmak ve anadilde eğitim vermek için yola çıktıklarını vurguladı.

Dr. Ölçer kurulacak üniversite için çalışmaların büyük bölümünün tamamlandığını aktararak, ilerleyen süreçte tespit edilecek kurucu rektör ve mütevelli heyetince üniversitenin kurulması için Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) başvuruda bulunacağını belirtti.

Ölçer, "Kurulacak üniversite Kürt kültürünü ve değerlerini yaşatacak yeni imkânlar yaratacak.” dedi.

Yorum Gönder