'Kürt Dili' Bölümüne 21 Öğrenci Yerleştirildi

12 Ekim 2011 Çarşamba 02:10

Artuklu Üniversitesi, Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne ÖSYM tarafından ek yerleştirme ile ilk kez 21 öğrenci yerleştirdi.

'Kürt Dili' Bölümüne 21 Öğrenci Yerleştirildi
Artuklu Üniversitesi Fen Fakültesi'nde Türkiye'de ilk kez açılan Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne ÖSYM tarafından ek yerleştirme ile ilk olarak 21 öğrenci alındı. 8'i kız olan 21 öğrenci kayıtlarını yaptırmaya yarın başlayacak. Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, açılan lisans düzeyindeki Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü sayesinde anadilde eğitime giden yolun açıldığını söyledi.

Prof. Dr. Yıldırım, "Yıllardır, hatta yüzyıllardır bu kadar hor görülmüş, yok sayılmış, asimle edilmiş, inkâr edilmiş bir dilin, yüksek lisanstan sonra lisansta da kendine yer bulması mutluluk verici bir olaydır. Tabi biz bunun geleceğini de bekliyoruz, umut ediyoruz. Sadece biz değil, bütün Kürt halkı böyle bir bekleyiş içerisindedir. Dillerini ilköğretim ve ortaöğretimde eğitim hakkının kendilerine verilmesidir" dedi.

Dersler Kürtçe Verilecek

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne 21 öğrencinin yerleştirildiğini belirten Prof. Dr. Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: "Puan olarak Türkçe sosyal puanı ile yerleşen bu öğrencilerimizin Cuma gününe kadar kayıtlarını yapmaları lazım. Yerleşen öğrencilerimizin çoğu bölümle ilgili ayrıntılı bilgileri olmadığı için bizden bilgi almak için telefonla ulaştılar. Öğrencilerimizin heyecanlı olduğu kadar biz de heyecanlıyız. Doğrusu Kürtçe ilk defa lisans düzeyde 4 yıllık bir eğitim müstakil bölümde eğitilecek okutulacak. Bir İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde dersler nasıl ki İngilizce veriliyorsa, bizler de bu bölümde eğitimlerimiz Kürtçe vereceğiz. Ancak aralarında Kürtçe hiç bilmeyen öğrenciler çıkarsa eğitimler karma bir dilde yapılacak. Nasıl bir profille karşılaşabileceğimiz daha tam olarak bilmiyoruz."

Bölüm Dünyada Bir İlk

Prof. Dr. Yıldırım, bölümün sadece Türkiye'de değil dünyada bir ilk olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Dünyanın hiçbir yerinde 4 yıllık lisans eğitimi veren bir eğitim kurumu yok. Hem Kürt halkı, hem de Üniversite olarak, hem de enstitü olarak büyük bir sevinç içerisindeyiz. Tabii ki en başta Kürt dili olarak. Zira Kürt halkının beklediği ve haklı bir bekleyiş içerisinde girdiği lisans bölümüne 4 yıllık Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne öğrenci alımına ilişkin kararımız kabul gördü ve onaylandı. YÖK tarafından bize bu çerçevede ek kontenjan verildi. Kürt Dili ve Edebiyatı olarak 4 yıllık lisans bölümü açılmadan önce, Yaşayan Diller Enstitüsü bünyesinde yüksek lisans düzeyinde eğitim veriyorduk. YÖK'ün daha önce enstitü adının Yaşayan Diller olarak verilmesi Kürt kamuoyunda soğuk karşılanmıştı. Biz de bu karara soğuk bakmıştık. Ama biz bu isme takılmadan içeriğini doldurmaya gayret ederek büyük bir mesafe aldık. Geçen yıl ve bu yıl aldığımız yüksek lisans öğrencileri bunun kanıtıdır. Bizim asıl hedefimiz 4 yıllık lisans bölümünün açılmasıydı. Bunu gerçekleştirmenin onur ve gururu içerisindeyiz."
İLKHA

Yorum Gönder