Öğretmenler Erciş'te Yalnız Öldüler

25 Ekim 2011 Salı 14:00

Depremin büyük yıkıma yol açtığı Erciş'te 49, Van merkezde ise 5 öğretmen hayatını kaybetti. 25 öğretmenden ise haber alınamıyor.

Öğretmenler Erciş'te Yalnız Öldüler
Çoğu bekâr olduğu için genellikle aynı binalarda oturan öğretmenler, hafta sonunu evlerinde dinlenerek geçiriyordu. Kurtarma ekipleri, enkaz altında kalanları tanıdıklarının yönlendirmesi sayesinde tespit ediyor. Ancak ilçede yakını olmayan öğretmenlerin yerlerini söyleyecek kimseleri yoktu. Bu sebeple kendilerine biraz geç ulaşılabiliyor.

İlçedeki Karagöz Apartma-nı'nda 12 daire bulunuyordu. Bunların 8'inde öğretmenlerin oturduğu öğrenildi. Yine Zeylan Caddesi üzerinde bulunan Erdinç Apartmanı'nda 15 öğretmenin yaşadığı ortaya çıktı. İlçede bunun gibi çok sayıda binanın olduğu ifade edildi. Türkiye'nin değişik yerlerinden Erciş'e gelen öğretmenlerin yakınlarının ilçede olmaması enkaz altında kalan öğretmenlere ulaşmayı zorlaştırdı. Arama kurtarma ekipleri enkaz altında kalanları yakınlarının yönlendirmesiyle kurtarma çalışması yapıyor. Böyle olunca ilçede yalnız olan ve çoğunun yakınları olmayan öğretmenlere arama kurtarma ekiplerinin müdahele etmesi gecikti.

Son dakika haberlere göre MEB, Van'da eğitim ve öğretime Bayram'dan sonraya kadar ara verdi.

Yorum Gönder