Elektrik ve Doğalgaza Büyük Zam

01 Nisan 2012 Pazar 00:23

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, yarından geçerli olmak üzere, tüketicinin kullandığı elektrik fiyatlarında yüzde 8,1 oranında artış yapıldığını bildirirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, doğalgaza yüzde 18,72'ye varan oranlarda zam yapıldığını bildirdi.

Elektrik ve Doğalgaza Büyük Zam
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), yarından geçerli olmak üzere, kilovatsaat (kWh) bazında, vergi ve fonlar dahil olmak üzere nihai tüketicinin kullandığı elektrik fiyatlarında ağırlı ortalama olarak yüzde 8,1 oranında artış yapıldığını bildirdi. EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada, Kurul'un bugünkü toplantısında elektrik perakende satış fiyatlarını oluşturan maliyetlerdeki değişimler ile Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi'nin (TETAŞ) tarife teklifiniN değerlendirilerek karara bağladığı kaydedildi.

Açıklamada, bu çerçevede 1 Nisan 2012 tarihinden geçerli (yarın) olmak üzere, kWh bazında, vergi ve fonlar dahil olmak üzere nihai elektrik fiyatlarının ağırlıklı ortalama olarak yüzde 8.1 oranında arttığı kaydedildi.

Açıklamada, ''Aynı kapsamda, tek zamanlı perakende elektrik satış fiyatları, meskende yüzde 9,26 oranında bir değişimle 32,515 kuruşa, orta gerilim seviyesinde dağıtıma gömülü sanayide yüzde 8,71 oranında değişimle 26,672 kuruşa, dağıtıma gömülü ticarethanelerde yüzde 4,33 oranında bir değişimle 33,253 kuruşa yükselmiştir'' denildi.

Doğalgaza Büyük Zam

Öte yandan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaza yüzde 18,72' ye varan oranlarda zam yapıldığını bildirdi.

Akdeniz İhracatçılar Birliği'nin toplantısına katılmak üzere Kayseri'ye gelen ve Erciyes dağında başarılı ihracatçılara ödüllerini veren Bakan Taner Yıldız daha sonra, Mirada Del Lago Otel'deki programına katıldı.

Bugün EPDK'nın elektriğe yaptığı yüzde 8,1'lik zamdan sonra, doğalgaz fiyatlarının da döviz ve ham petrol fiyat artışına bağlı olarak gece 00.00'dan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 18.72 zamla satılacağınıaçıklayan Bakan Taner Yıldız şöyle konuştu: 

"Tabi zamdan hoşlanmadığımı ve sevmediğimi söyleyebilirim. Dünyanın gerçeklerini de yüzünüzü ellerinizle kapatarak izleyemezsiniz. Doğalgaz, bu gece yani 1 Nisan'dan itibaren yüzde 18,72 zamlı olarak abonelere ulaşacak. Ham petrolün varil fiyatı dolar bazında arttı. Aynı zamanda Türkiye bunu lira olarak tahsil ediyor."

Zam yarından itibaren geçerli olacak. (Ajanslar)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

zırterenköy 7 yıl önce yorumlandı

Ama bu haksızlık!.. Biz üvey evlatmıyız?.. Siz yaptığınız sürekli ve okkalı zamlarla benzini,”Dünyanın en pahalı benzini” tahtına oturtacaksınız!.. Ama sıra bize gelince de yüzde 9,yüzde 19 gibi komik zamlarla başınızdan savacaksınız!.. Yok öyle yağma!.. Biz de benzin gibi,”Dünyanın en pahalı elektriği”,”Dünyanın en pahalı doğalgazı” tahtına oturmak istiyoruz!.. Siz bunu benzinde başardınız.bizde de başarırsınız!.. Biz size güveniyoruz!.. Ha gayret!.. Çünkü bu memleket,bu millet bu birincilikleri de hakediyor!.. ZELEKTRİK-ZOĞALGAZ www.zirterenkoy.com

0 Kişi beğendi.