Hınıs'ta Çiftçi Eğitim Çalışması

02 Mart 2012 Cuma 01:21

İHA'da geçen habere göre Hınıs İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Hınıs Ziraat Odası Başkanlığı işbirliğiyle çiftçi eğitim çalışması başlatıldı.

Hınıs'ta Çiftçi Eğitim Çalışması
Erzurum- Hınıs İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Hınıs Ziraat Odası Başkanlığı işbirliğiyle çiftçi eğitim çalışması başlatıldı.

Hınıs İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Hayta, mevsim şartlarının elverişsizliği nedeniyle, kar kış, tipi boran demeden hafta sonlarında, Hınıs ilçesi köylerinde her köye bir gün ayırarak çiftçinin ayağına gidilerek çiftçi eğitim ve yayım çalışması yaptıklarını belirtti.

İlçe Müdürü Mustafa Hayta, köylerde köyün arazisinin sulanma durumu, hayvan varlığı ve dağılımı, tarımsal ekiliş varlığının genel olarak tek tek not edilerek köyün ana geçim kaynaklarını tespit ettiklerini, bu geçim kaynaklarının verimliliğinin arttırılmasına yönelik eğitim ve yayım yaptıklarını söyledi.

Eğitimlerde 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu uygulamaları konusunda sunum yapılarak üreticilerin hayvan sevkleri, aşılama, küpeleme konularında bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amaçlandığını anlatan Hayta, ayrıca gıda konusunda güvenli gıda tüketimi; tarım konusunda mera otlatma planı, yem bitkileri tarımı, silaj yapımının önemi, kooperatifçilik, meyvecilik; hayvancılık konusunda ise suni tohumlamanın önemi hakkında genel bilgi verildiğini söyledi.

Hayta, böyle bir çalışmayla her köyün tarım ve hayvancılık potansiyelinin tespitini yaparak mevcut durumun verimliliğini çiftçi eğitim ve yayım ile arttırmanın yanında daha sonraki yıllarda yapılabilecek çalışmalar için bilgi toplamanın yanında her köy için alternatif tarım ve hayvancılık imkanlarının da ortaya çıkartılmasını amaçladıklarını sözlerine ekledi. (iha)


Yorum Gönder