Erzurum'un Güneyi ve Hınıs'ta Yeni Dönem

Erzurum'un Güneyi ve Hınıs'ta Yeni Dönem

Muhammed Zanyar

18 Nisan 2014, 14:23
Geç de olsa Hınıs ve Erzurum’un güneyindeki diğer ilçelerde BDP’nin seçim zaferiyle ilgili bir şeyler yazma ihtiyacı hissettim.

Daha önceki yazılarımda bu dönem BDP’nin bu dört (Karayazı, Karaçoban, Tekman ve Hınıs) ilçede belediye seçimlerini kazanacağını belirtmiştim. Gerekçelerine de az çok değinmiştim.

Bunlardan en önemli neden, Erzurum merkezli dışlayıcı psikolojik baskıdır kuşkusuz…
AKP iktidara geldiği ilk yıllarda Erzurum’un güney ilçelerinden genel seçimlerde ful oy alıyordu. Yerelde ise bugünden daha yüksek oranda oyla bu belediyeleri kazanıyordu. Ne varki geçen süre içinde bu bölgedeki halkın taleplerine ve ihtiyaçlarına yeterince cevap vermek bir tarafa, son dönemde tamamen sırt çevirdi.

Burada kuşkusuz AKP adına siyaset yapan teşkilatlısından tutun milletvekiline, oradan bakanına kadar herkes sorumludur.
Hal bu iken, Güney ilçelerinde ikamet eden ağırlıklı nüfus Kürt seçmen, AKP’nin, paralel yapı tehdidi nedeniyle en kritik dönem olarak değerlendirdiği bu seçimlerde bile söylemlerine itibar etmedi. Yani, yerelde hizmet alamadığı için kırmızı kart gösterdi. Fakat, Büyükşehir belediyesi seçimlerinde Akparti’ye bu ilçelerden yüksek miktarda oy çıktı.

Bu da demek oluyor ki, seçmen kendisini dikkate almayan AKP merkez teşkilatı ile Erzurum merkezli milliyetçi politikalarına set çekti.

BDP, bu psikolojik ortamı iyi değerlendirdi ve istediğini aldı. Bundan böyle, halka güven veren bir politikayla kısmen de olsa hizmet endeksli bazı şeyler yapabilirlerse bu bölgede iktidarını kalıcı hale getirebilir.

AKP, bundan böyle değişik bir strateji izleyerek mücadele edecektir. Bu strateji, klasik Erzurum merkezli milliyetçi gözle buraları okumaya çalışan ‘Kürde Kürt bile demeyen’ politik figürlerle olmayacağı kesin….

Kısacası, bundan böyle Erzurum’da Kürtler ve Kürt kimliği siyasette belirleyici aktörlerden biri olacaktır.

Sonuçlar bunu ortaya koymuştur.

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Fuat Karayazılı 4 yıl önce yorumlandı

hocam yazınızda pek çok değerlendirmeniz yanlış. 1. güney ilçelerin Kürt kimlikli BDP yi tercih etmeleri erzurumun dışlayıcı tavrından kaynaklanmıyor. aslında erzurumun dışlayıcı tavrı bu ilçelerin Kürdi duruşundan kaynaklanıyor. 2. akp iktidara geldiği ilk yıllarda güney ilçelerde hınıs dışında 1.parti olamadı. örn. Dehap döneminde Karayazı %82 oranında oy vermişti. Tekman ve Karaçonda da ciddi fark atılmıştı akp ye. belediye seçimlerinin durumu farklı sebeplere bağlı idi. bu iki önemli noktayı yanlış tahlil etmişsiniz. başarılar dilerim.

Kişi beğendi.