1 Mayıs'a gıyabi cenaze namazıyla başladılar

01 Mayıs 2012 Salı 11:37

Türkiye'nin dört bir yanında 1 Mayıs hazırlıkları tamamlanırken, gruplar meydanlara akın etmeye hazırlanıyor. Bu yıl 1 Mayıs kutlamaları farklı bir kesimin katılımı ve sloganları da çok konuşulacak. 1 Mayıs için Fatih Camisi’nde toplanan “Anti Kapitalist Müslüman Gençler”, iş kazalarında ölen işçiler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

1 Mayıs'a gıyabi cenaze namazıyla başladılar
Kendilerini “Anti Kapitalist Müslüman Gençler” olarak adlandıran grup, Fatih Camii'nde bir araya geldi. AVM şantiyelerinde yanan, barajlarda boğulan işçiler için gıyabında cenaze namazı kılan gruplar, daha sonra Taksim'e doğru yürüyüşe geçti

“Anti Kapitalist Müslüman Gençler”, 1 Mayıs kutlamaları kapsamında Fatih Camii’nde bir araya geldi.

Aralarında hareketin sözcüsü İhsan Eliaçık ve Has Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu’nun da bulunduğu yaklaşık 150 kişilik grup, iş kazalarında hayatını kaybeden işçiler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

“Kapitalizmle Mücadele Korteji” adlı kortej oluşturan grup, daha sonra Taksim’e doğru yürüşe geçti.

"Mülk Allah'ındır" pankartı açan grup, “Malda yalan mülkte yalan”, “Asgari ücretle işçi çalıştıranın vay haline”, “Başörtüsüne şartsız özgürlük”, “Dünya malı dünyada kalır” ve "Muhammed'den Musa'ya önderlere bin selam" dövizleri taşıdı.

Gösteriye katılanlardan biri, “Emekçi kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermek, AVM ve şantiyelerde ölen kimsesiz işçilerin yanında olduğumuzu göstermek istedik. Onurlu bir mücadele içinde olduğumuzu göstermek istiyoruz. Bu ilk oluyor, devamı gelecek” dedi.

Kutlamalara katılan diğer bir kişi ise “Çağrımızın burada kalmamasını, mevcut iktidarın olumlu adımlar atmasını istiyoruz. Asgari ücrette yapılandırma istiyoruz” diye konuştu. (T24)

Yorum Gönder