10-11 Mayıs İslam Kongresi Amed'te başlıyor.

09 Mayıs 2014 Cuma 23:07

Amed yarın tarihi bir kongreye evsahipliği yapacak. Demokratik İslam Kongresi’ne ilişkin konuşan seydalar, ‘Kongre, Ortadoğu halklarının kurtuluşu için tarihi bir adım’ dedi

10-11 Mayıs İslam Kongresi Amed'te başlıyor.

Demokratik İslam Kongresi, Ortadoğu ülkelerinden 300 delege ile birçok halk ve inanç temsilcisinin katılımıyla yarın Amed’de başlıyor. Kürdistanlı Mele ve seydalar, “Kongre Ortadoğu halklarının adalet ve barış içinde yaşamaları için anlamlı bir başlangıç olacak” dedi

Kongrenin programı


Demokratik İslam Kongresi’nin programı da belli oldu. Açılış konuşması ile başlayacak kongrede ardından Kur’an-ı Kerim okunacak. Öcalan’ın mesajı da kongrede HDP’li bir vekil tarafından okunacak.  Kongre barışa katkı sunacak

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın önerdiği Demokratik İslam Kongresi’nin hazırlıkları tamamlandı. Yarın 300 delegenin katılımı ile Amed’de gerçekleşecek kongreye ilişkin DİADER üyesi seyda ve melleler konuştu. Yapılacak Kongre’nin Ortadoğu’da hüküm süren tüm halkları yakından ilgilendirdiğini vurgulayan seyda Sait Özdemir, “Bu kongre tarihi bir öneme sahip. Tüm İslam aleminin kurtuluşu bir nevi bu konferansa bağlıdır. Kongre toplumsal barışa, hak ve hürriyetlere katkı sunacak. Bu sebeple dünyanın dört bir yanından dindar ve alimlerin Amed’deki kongreye katılım sağlamaları çok önemlidir. Sayın Öcalan, Demokratik İslam Kongresi’ni Ortadoğu halklarına hakikati bulmak ve kurtuluşa varmak için sunmuştur. Bu kongrede Alevisi de, Sünnisi de tüm halkımızın ortak tartışmalar yürütmesi, kongrenin anlamlı kararlaşmalarla sonuçlanması son derece önemlidir” dedi.

Dinin özünü bulmak

Mele Ömer Halil Doğan ise, Medine Vesikası’nı hatırlatarak, Kongre’ye ilişikin şöyle konuştu: “O vesikaya dair tek bir usul kalmamıştır. Onun için Sayın Öcalan’ın bize sunmuş olduğu bu kongreyi iyi bir şekilde değerlendireceğiz. Asıl olan dinin özünü bulmaktır. Ortadoğu halklarını yakından ilgilendiren bir kongre olacaktır. Bu kongre önerisi bir ihtiyaçtır ve zaruridir. Bu kongrenin Kürdistan ve İslam dünyasına, insanlık alemine hayırlı olmasını, barışa vesile olmasını içtenlikle diliyoruz.”

Barış için fırsattır


Kongrenin bir adalet arayışı olduğunun altını çizen seyda Muhammed Yılmazsoy da, “Ortadoğu’da yaşanan kaos ortamını göz önünde bulundurursak yerinde ve zamanında bir karardır. Bunu öneren ve akıl hocalığını yapan Sayın Öcalan’a sonsuz şükranlarımızı iletiyorum. İnşallah bunun sonucunda hakikati bulup o doğrultuda yapıcı bir şekilde neticelenir. Bu kongre, Hz. Muhammed’in dönemindeki barışçıl havayı tekrar kazandırmak için bir fırsat teşkil ediyor. Umuyorum ki Öcalan’ın bu projesi hayata geçer ve tüm Ortadoğu halkları için kurtuluşa vesile olur” dedi.


İslamiyet’i anlaşılır kılacak

Kongreye ilişkin konuşan kongrenin çağrıcı grubu üyesi ve Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Nurettin Turgay, kongrenin İslamiyet adı altında kan deryasına dönüştürülen Ortadoğu’da gerçek İslamiyet anlayışının ortaya konulması açısından önemli bir adım olduğunu ve İslamiyet’in doğru algılanması durumunda akan kanın duracağını ve barışın tesis edileceğini ifade etti. Gerçek İslamın herkese hitap ettiğini söyleyen Turgay, Fatiha Suresi’nin “Allah bütün alemlerin rabbidir” ayetini hatırlatarak,  kongrenin kapsayıcı olmasına özen gösterdiklerini söyledi.


Kadınlar kongreye hazır

Kongreye kadınlar da kendi özgünlükleri ile katılacak. Kongre delegesi Mekiye Ormancı, kongreye 60’a yakın kadın delegenin katılacağını belirti.  Kongrenin 2. oturumda kadın boyutunun tartışılacağını dile getiren Ormancı, “Tartışmada İslam’da kadının yeri başlığı altında 3 farklı başlık açılacak. İslam’da kadının yeri ve günümüz yaklaşımları, Kuran-ı Kerim’de ve Hz. Peygamberimizin hayatında kadına olan yaklaşımı ve bakış açısı ile Kadının İslam’da elde ettiği haklar ve günümüzde kadın hakları ile karşılaştırmalar yapılacak. Bu tartışmalar neticesinde dediğimiz gibi daha çok İslam’ın özüne dokunarak tartışılacak ve bu sonuç bildirgesine de yansıyacak” dedi.Kongrenin programı

Mele Emin Kılıç’ın konuşması ile başlayacak kongrede açılış konuşmalarını Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı ile Rojava Halklar ve İnançlar Bakanı Muhemed Ebidallah El Kadiri tarafından yapılacak. Ardından Öcalan tarafından kongreye ilişkin yazılan 6 sayfalık mesajı okunacak.  Kongrenin iki günlük programı şöyle:

İlk günün oturum başlıkları

  • Demokratik İslam” başlığı altında İhsan Eliaçık ve Ayhan Bilgen sunumlar yapacak.

  • Medine Sözleşmesi” başlığıyla yapılacak oturumda, yazar Ali Bulaç, Hüda Kaya, Prof. Dr. Bilal Sambur, sunumlar yapacak.

  • İslam’da Zalim, Mazlum ve Adalet Kavramları” başlığında yazar Yavuz Delal, Güler Özavcı Doğu ve Ali Yaman sunumlar yapacak.


İkinci gün oturumları

  • Ortadoğu’da barış arayışı ve Kürt sorunun çözümü” başlığında, Doç Dr. Veysel Ayhan, A. Baki Erdoğmuş ve İlahiyatçı Fadıl Bedirhanoğlu sunumlarda bulunacak.

  • İslam’da savaş hukuku ve barışın inşası” başlığında, Prof. Dr. Mehmnet Yalar, Erdîş Belediyesi Eşbaşkanı Diba Ermiş Keskinve Kobanê Kantonu Din İşleri Bakanı Muhammed Daher sunumlar yapacak.

  • Kadının İslam’daki yeri” başlığı altında da Süheyla İnal, Saliha Bektaş ve Berrin Sönmez sunum yapacak.


İki günlük sonuç bildirgesinin açıklamasıyla son bulacak.

DİHA

Yorum Gönder