11 aylık bebek annesinin kucağında katledildi

30 Mayıs 2014 Cuma 14:04

Rojava'nın Serêkaniyê bölgesinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çeteleri tarafından Perşembe günü yapılan katliamda hayatını kaybeden 7 çocuğun en büyüğü 12, en küçüğü henüz bir yaşındaydı.

11 aylık bebek annesinin kucağında katledildi
 Cizîrê Kantonu'nun Serekâniye kentine bağlı Tilêliye köyünde önceki gece IŞİD çetelerince gerçekleştirilen katliamda katledilenler arasında annesinin kucağında emzirilirken öldürülen 11 aylık bir bebek de var. Bebeği katledilirken kendisi ağır yaralanan anne Fatma El Abdulla, Qamişlo'da kaldırıldığı hastanede yaşam savaşı veriyor. 

Cizîrê Kantonu'na bağlı Serekâniye'nin batısında yer alan Tilêliye köyünde, önceki gece IŞİD çetelerinin ağır silahlarla yaptığı baskında katledilen çoğu çocuk ve kadın onlarca kişinin cenazesi Roj Hastanesi'nde teşhis için bekletiliyor. Çetelerin kundaktaki çocukları dahi katlettiği baskında, bazı çocukların ise kaçırıldığı öğrenildi. Katliamdan sağ kurtulanlar, çetelerin kendilerini tanıması durumunda öldürülme korkusu kameralara konuşmak istemezken Qamişlo'daki hastaneye getirilen yaralıların sağlık durumu ise ciddiyetini koruyor. 

Tilêliye katliamını gerçekleştiren çetelerin asıl amacının 
YPG olduğu ve YPG'nin köye gelmesi için bu katliamı gerçekleştirdiği kaydedilirken, YPG'li kaynaklar ise, sivillere zarar gelmemesi için köye operasyon düzenlemediklerini belirtti.

Köylüler kadın çocuk demeden vahşice katledilmişlerdi. 7'si çocuk en az 15 sivilin cenazeleri toplandı. Bunlardan yaşları en büyük çocuk 12 yaşında iken, aralarında bir yaşındaki bir bebek de vardı.  

Emzirilirken kurşunlar yağdı!

Öte taraftan çetelerin Rojava'da Kürt-Arap çatışması çıkarmak amacıyla yeni katliamlar gerçekleştirmeyi planladıkları ifade edilirken, Tilêliye katliamında, köy sakinlerinden Fatma El Abdulla evinde 11 aylık bebeği Mıhemed El Mahmud emzirirken kurşunların hedefi oldu. Sıkılan kurşunların isabet ettiği Mıhemed bebek, annesinin kucağında yaşamını yitirdi. Mıhemmed bebekle birlikte 3 yaşındaki ağabeyi Hüseyin de hayatını kaybetti. Anne Fatma El Abdulla ise ağır yaralandı. 

Abdulla, 
YPG tarafından kaldırıldığı Qamişlo'daki hastanede tedavi altına alınırken, çocuklarının katledildiğinden ise habersiz. 

11 aylık Mıhemed El Mahmud, Tilêliye katliamında öldürülen çocuklardan en küçüğü olarak kayıtlara geçti. Annesinin sütünü içerken, çetecilerin kurşunlarına hedef olan küçük Mahmud'dan geriye, kanlar içindeki bedeni ve uyuyormuşçasına bakışlarının yer aldığı fotoğraf kareleri kaldı.

Çeteler 3 çocuğu kaçırdı

Çetelerin ağır yaraladığı bir diğer anne Fıtêm El Hısen'nin tedavisi de aynı hastanede sürüyor. Hısen'in 3 çocuğunun da, çeteler tarafından kaçırıldığı öğrenildi. Kaçırılan çocukların çetelerin kontrolündeki Til Ebyad bölgesine götürüldüğü belirtiliyor. Katliamın yankılarının sürdüğü Rojava'daki Arap siyasi partiler de yaptıkları yazılı açıklamalar ile IŞİD çetelerinin bu katliamını sert sözlerle kınadı.

DİHA


Yorum Gönder