14 seçim bölgesinin sonuçları

01 Haziran 2014 Pazar 20:58

BDP kazandığı il ve ilçe sayısını arttırdı.

14 seçim bölgesinin sonuçları
 Yalova ve Ağrı'nın da aralarında olduğu 14 yerde halk sandık başına gitti.

İptal edilen 13 merkezde yerel seçim, Afyonkarahisar'ın Gömü beldesinde ise ara seçim yapıldı.

Yalova'da 30 Mart'ta olduğu gibi yarış kıran kırana geçiyor. Yüzde 95'i açılan sandıklardan CHP'nin adayı Vefa Salman'a yüzde 47.9; AK Parti'nin adayı Yakup Koçal'a ise 47.65 oranında oy çıktı.

CHP yarışı 206 oy farkla önde götürüyor. CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce adayları Vefa Salman'ın seçimleri kazandığını duyurdu.

Ağrı'da ise sandıkların yüzde 91'i açıldı; BDP'nin adayı Sırrı Sakık yüzde 51.4, AK Parti'nin adayı Hasan Arslan ise yüzde 45.1 oranında oy aldı.

BDP Ağrı İl Başkanı Necmettin Efe de Ağrı Belediye Başkanlığı'nı adayları Sırrı Sakık'ın kazandığını açıkladı.

Seçimin tekrarlandığı iki kentte durum böyle iken, ilçe ve beldelerde kazananlar yavaş yavaş belli oluyor.

KASTAMONU - ÇATALZEYTİN

AK Parti Kastamonu İl Başkanı Metin Çelik, resmi olmayan sonuçlara göre, Çatalzeytin Belediye Başkanlığını adayları Musa İhsan Uğuz'un kazandığını açıkladı.

Çatalzeytin belediyesinde sandıkların yüzde 71.4'ü açıldı. Yarışı önde götüren partilerden AK Parti'nin oy oranı yüzde 54.6, MHP'ninki ise yüzde 44.2.

ESKİŞEHİR - MAHMUDİYE

CHP Mahmudiye İlçe Başkanı Ruhi Önen, resmi olmayan sonuçlara göre, Eskişehir'in Mahmudiye ilçesinde belediye başkanlığını, CHP'nin adayı İshak Gündoğan'ın kazandığını bildirdi.

Sandıkların tamamı açılırken, AK Parti yüzde 34.2, CHP ise yüzde 58.7 oranında oy aldı.

Resmi olmayan sonuçlara göre Mahmudiye Belediye Başkanı seçilen CHP'nin adayı İshak Gündoğan, "Herkese eşit yaklaşacağıma namus sözü veriyorum" dedi.

NİĞDE - MERKEZ - BAĞLAMA BELDESİ

Niğde'nin Bağlama beldesinde ise sandıkların tamamı açıldı. Beldede kazanan yüzde 49.8 oy alan CHP oldu. en yakın rakibi MHP ise yüzde 46.8 oranında oy aldı.

ÇANKIRI - ŞABANÖZÜ

Çankırı'nın Şabanözü ilçsinde resmi olmayan sonuçlara göre belediye başkanı MHP'li adayı Mustafa Karakaya seçildi.

Açıklama yapan Mustafa Karakaya, "Göreve başladığım andan itibaren ayrım gözetmeden oy veren, vermeyen herkesin başkanı olacağım" dedi.

ÇORUM - ORTAKÖY - AŞTAVUL BELDESİ

Çorum'un Ortaköy ilçesine bağlı Aştavul beldesinde sandıkların tamamı açıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 49.6 oy alan CHP seçimi kazandı. AK Parti'nin oy oranı ise yüzde 49.2.

BİTLİS - GÜROYMAK

Bitlis'in Güroymak ilçesinde de sandıkların tamamı açıldı ve yüzde 55.6 oy alan BDP'li aday Mehmet Emin Özkan ipi göğüsledi.  AK Parti'nin adayı Hüseyin Mutlu ise oyların yüzde 42.7'sini alabildi.

Korkmaz'ın, resmi olamayan sonuçlara göre belediye başkanı seçildiği ilçede, sandıklardan gelen sonuçları öğrenen çok sayıda kişi ilçe merkezinde kutlama yaptı.

AYDIN - BUHARKENT

Aydın'ın Buharkent ilçesinde yüzde 89'u açılan sandıklardan AK Parti'ye yüzde 47.7, MHP'ye yüzde 37 oranında oy çıktı. CHP'nin ilçede aldığı oy oranı ise yüzde 14.2.

ERZİNCAN - TERCAN - ÇADIRKAYA BELDESİ

sandıkların tamamının açıldığı Erzincan'ın Çadırkaya beldesinde SP oyların yüzde 50.8'ini aldı. En yakın takipçisi MHP'nin oy oranı ise 47.3.

TOKAT - YEŞİLYURT

Tokatın Yeşilyurt ilçesinde sandıkların yüzde 63.6'sı açıldı. AK Parti'nin yüzde 65 ile önde götürdüğü yarışta MHP yüzde 27.3 ile ikinci sırada.

YOZGAT - SORGUN - EYMİR BELDESİ

Eymir beldesinde resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti adayı Çetin Mertoğlu kazandı. Beldede AK Parti yüzde 52.4 oranında oy alırken, MHP'nin oy oranı yüzde 47.3 olarak açıklandı.

AFYON - EMİRDAĞ - GÖMÜ BELDESİ

Sandıkların YÜZDE 16.6'sı açıldı. AK Parti'nin aldığı oy oranı yüzde 57.4, MHP'nin ise yüzde 42.2.

BAYBURT - AYDINTEPE

Bayburt'un Aydıntepe ilçesinde MHP yarışı, aldığı yüzde 54.4 oyla birinci tamamladı. Rakibi AK Parti ise yüzde 44.2 oranında oy aldı.

NTV HABER


Yorum Gönder