3 kentte HDP'lilere saldırı

10 Mayıs 2015 Pazar 22:09

Erzurum, Edirne ve İstanbul'da seçim çalışmalarını yürüten HDP'lilere dönük saldırılarda bulunuldu. Erzurum'da HDP'nin seçim aracına ırkçı bir gurup tarafından yapılan taşlı saldırıda, 2 partili atılan taşlarla yaralandı.

3 kentte HDP'lilere saldırı
 Seçimlere sayılı günler kala HDP'ye dönük saldırılar da giderek artmaya başladı. Son olarak Erzurum, Edirne ve İstanbul'da seçim çalışmalarını yürüten partililere dönük saldırılar gerçekleştirildi. 

Erzurum'da seçim çalışması yürüten HDP'lilere sayıları 400'ü bulan faşist bir gurup tarafından saldırıda bulunuldu. İçinde bulundukları anons aracı ile tur atan partililer, Cumhuriyet Caddesi'ne geldikleri sırada sayıları 400'ü bulan faşist bir gurubun saldırısına maruz kaldı. Saldırıda 2 partili atılan taşlarla yaralandı. Taşların isabet ettiği seçim aracında da maddi hasar meydana geldi. 

Yapılan saldırıya ilişkin değerlendirmede bulunan ve saldırının açık bir provokasyon olduğunu ifade eden HDP Erzurum Milletvekili Adayı Sebahat Işıklı, "Seçim çalışmalarımız başladığı günden beri aynı saldırılara maruz kaldık. Bu gün yaşanan saldırı ise polis destekli faşist grupların saldırılarıdır. Saldırı sonucu 2 arkadaşımız yaralandı. Arkadaşlarımızın Erzurum'da can güvenlikleri tehlikededir. Emniyet'in arkadaşlarımızın rahat çalışma yürütmesi için güvenliklerini sağlaması gerekirken bizzat ırkçı, faşist gruplara öncülük ederek partimize, çalışanlarımıza ve araçlarımıza saldırıyor. Bu saldırılar birer provokasyon girişimidir. HDP'nin hızını kesmek isteyen kim olursa olsun buna mahal vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı

Edirne'de HDP'lilere saldırı

Edirne'de de HDP İl Örgütü'nün Havsa ilçesinde düzenlediği seçim bürosu açılışına sayıları 100 civarında olduğu belirtilen ırkçı bir gurup tarafından saldırıda bulunuldu.

Seçim bürosunu açtıktan sonra ilçeden seçim otobüsü ile ayrılan partililer, ellerinde baltalar da olan ırkçı gurubun taşlar ve sopalı saldırısına maruz kaldı. Saldırıda HDP seçim otobüsünün camları kırılırken, saldırı sırasında olayı izlemekle yetinen polis saldırının ardından saldırgan gruba müdahale ederek HDP'lileri alandan çıkardı. 
Irkçı gurup, partililere yönelik saldırının ardından da açılışı yeni yapılan seçim bürosuna yönelerek, büroya taşlı saldırıda bulundu.

Kadınların seçim standına saldırı

Saldırıların bir diğer adresi olan İstanbul'da ise, kadınların Üsküdar Kuzguncuk'ta açtığı seçim standına saldırıda bulunuldu. Seçim standı çevresine ve duvarlara parti broşürleri asılıp, yurttaşlara el bildirileri dağıtıldığı esnada stant balındaki kadınların etrafını saran bir gurup, 'Burada HDP broşürü asamazsınız' diyerek, açılan standı dağıttı.
Saldırı sırasında bazı partili bazı kadınlar saldırgan gurup üyelerince darp da edildi.

Partili kadınlar, uğradıkları saldırının ardından Doğancılar Polis Karkolu'na giderek saldırganlar hakkında şikayetçi oldu.

DİHA

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Cevap yeterli mi sizce? 2 yıl önce yorumlandı

Sayın yetkili, sorduğum sorunun cevabını verdiğinize, cevabınızın sorduğum sorunun karşılığı olduğuna inanıyor musunuz? Başka basınlarda bu haberin ne kadr çıkıp çıkmadığının önemi yok. Önemli olan sizin haber paylaşımınız, olaylara, bu baskı ve antidemokratik hareketlere karşı sadece HDP'ye yapılan saldırıları haber yapıp, HDP'lilerce başka partililere yapılan baskı ve şiddet hadiselerini pas geçmeniz. Zerrece adalet, barış, huzur ve kardeşlik inancımız varsa böyle olmamız gerektiğine inanıyor, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mizgin 2 yıl önce yorumlandı

Sayın site yönetimi, HDP'ye üç ilde saldırı yapıldığıyla ilgili haber yapmışsınız. Bu saldırıyı yapanlar Antidemokratik, zalim, hain, barış istemeyen faşistlerdir. Bundan şüphemiz yok. Peki, Tekman'da, Van'da, Ağrıda, Diyarbekir'de ve daha bir çok yerde de HDP'lilerce diğer partilere ve partililere taşlı, sopalı saldırılar yapıldı. Bunlarla ilgili neden haber yapmıyor, kınamıyorsunuz? Zalim, faşist başkası olunca kötü de, HDP'lilerden olunca iyi mi oluyor yoksa? Eğer siz ve diğer tüm HDP'ye gönül veren insanlar, yetkililer bu tutum ve davranışları kınarsanız, işte o zaman inandırıcı olur ve barışın, huzurun tesisi mümkün olur. Aksi halde, bu çelişkiler ve kavgalar asla bitmez. Lütfen, Allah rızası için adil ve samimi olalım. Yoksa Hınıs Haber (Tarafsız ve Doğru Haber) yazarak olmuyor. Selam ve muhabbetle. Editör : HDP'ye yapılan saldırıları bir kaç sitede yada gazetede görebilirsiniz ancak , HDP dışında ki partilere yapılan herhangi bir yanlış davranışta onlarca medya kuruluşu 30 a yakın gazete ve yüzlerce sitede bulmanız çok rahattır. Taraf olmayanın ber taraf olduğu bu ülkede tarafsız kalınamıyor malesef, yinede elimizden geldiği kadar tafasız olamaya çalışıyoruz, eleştiriniz için teşekkürler.

0 Kişi beğendi.