4+4+4, Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edildi

11 Mart 2012 Pazar 16:53

4+4+4 yeni eğitim modeli teklifinin görüşüldüğü komisyon AKP'li milletvekillerinin akınına uğradı. AKP'li milletvekilleri CHP'li milletvekillerinin kürsü önünde toplanmasını engellemek için sandalye taşıyarak kürsünün sağ ve sol kısımlarını tuttu. Vekillerin arasında itişmeler ve kavga yaşandı. Geçtiğimiz 6 günde 7 madde kabul edilen komisyonda son yarım saatte tüm maddeler onaylanarak kabul edildi.

4+4+4, Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edildi
Meclis Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Komisyonu'nda 4+4+4 yeni eğitim modeli teklifi görüşmelerine bir saat kala 100'e yakın AKP'li milletvekili komisyon salonuna geldi. AKP'li milletvekilleri komisyon üyeleri ve bürokratlar için ayrılan çok sayıda koltuğu doldurdu. Komisyon salonunda CHP ve MHP'li komisyon üyeleri için bir kaç koltuk boş bırakıldı. Onun dışındaki bütün koltuklar doldu.

Bu arada CHP'li milletvekillerinin kürsünün önünde toplanarak komisyon çalışmalarına engel olmasına karşı da önlem alındığı görüldü. Yaklaşık 15 AKP milletvekili kürsünün sağına ve soluna dışarıdan getirdikleri koltukları ve izleyicilerle gazeteciler için ayrılan bölümdeki sandalyeleri yerleştirerek, kürsünün çevresini sardı. Bu durumda CHP'li milletvekillerinin kürsünün önünde toplanması zorlaştırıldı.

-OKULA BAŞLAMA YAŞI GÖRÜŞÜLECEK-

Komisyon, 4+4+4 yeni eğitim modeli teklifinin en tartışmalı maddelerinden biri olan okula başlama yaşını değiştirecek maddeyi görüşecek.

Teklifin alt komisyon çalışmalarında okul yaşıyla ilgili "Mecburi ilköğretim çağı 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlar, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim sonunda biter" değişikliği yapıldı. Maddenin gerekçesinde bunun nedeni şöyle açıklandı:

"Halen ülkemizde zorunlu eğitime başlama yaşı 6 yaşını bitirip 7 yaşına girdiği şeklinde uygulanmaktadır. Yani 72 ayını dolduran çocuklar zorunlu ilköğretim 1.Sınıfa başlamaktadır. Birçok gelişmiş ülkede zorunlu eğitime başlama yaşı ise60 ayını dolduran çocukların 5 yaşını bitirip 6 yaşına girmesi şeklinde uygulanmaktadır. Bu madde değişikliği ile zorunlu eğitim yaşının bir yıl öne alınması 60-72 ay arası 6 yaşındaki çocukların zorunlu eğitim kapsamına alınması amaçlanmaktadır."

AKP'nin tartışmalara neden olan bu maddede bir önergeyle değişiklik yaparak okula başlama yaşının mevcut uygulamayla sürdürmesi bekleniyor. (ANKA)

Yorum Gönder