5 Parti'den Erdoğan'a Şeyh Said çağrısı!

20 Aralık 2016 Salı 15:02

Kuzey Kürdistan’daki 5 parti, Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Burhan Kuzu’nun Kürt lideri Şeyh Said’e yönelik sözlerini kınadı.

5 Parti'den Erdoğan'a Şeyh Said çağrısı!
 Burhan Kuzu, resmi Twitter hesabından, “Lozan görüşmeleri başladı, Musul meselesinin görüşüldüğü İstanbul Konferansı’nda Doğu’da Şeyh Sait isyanı çıkaran alçaklar bugün aynı alçaklar” ifadesini kullanmıştı.

PDK-Bakur (Kürdistan Demokrat Partisi -Kuzey), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Kürdistani Parti (PAKURD) ve Azadi Hareketi, Burhan Kuzu’nun Şeyh Said’e yönelik sözleri üzerine ortak bir açıklama yayımladı.

5 partiden yapılan ortak açıklamada şöyle denildi:

“Dersim isyanı konusunda Türk devleti adına Kürtler’den özür dileyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı olan Burhan Kuzu’nun  bu açıklamasından dolayı  kınanmasını talep ediyoruz.

Irkçı, şoven, katliamcı siyaset ve anlayışın sahipleri ne dün Kürdistan halkının özgürlük mücadelesini durdurabildiler ne de bundan sonra durdurabilirler.

Kürdistan halkının özgürlük mücadelesini sivil, siyasal, demokratik yol ve araçlarla yürütmeyi prensip edinen parti ve hareketler olarak, halkımızın dini, milli  ve manevi lideri Şeyh Said’e yönelik bu insanlık dışı açıklamalarından dolayı Burhan Kuzu’yu kınıyor, Kürt halkından  ve Şeyh Said’den özür dilemeye çağırıyoruz.”

ZERNEWS

Yorum Gönder