9 ilde ev baskınları: 70 gözaltı, 16 tutuklama

15 Mart 2016 Salı 14:15

Bir çok ilde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP Konya İl Eş Başkanı Nurhan Erkal’ın da bulunduğu 70 kişi gözaltına alındı, daha önce gözaltına alınan 16 kişiyse çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

9 ilde ev baskınları: 70 gözaltı, 16 tutuklama
 Sabah saatlerinde Konya, Eskişehir, Elazığ, Urfa, Antalya, Adana ve Denizli’de yapılan ev baskınlarında aralarında HDP Konya İl Eş Başkanı Nurhan Erkal’ın da bulunduğu 70 kişi gözaltına alında.

Muş ve Giresun’da ise gözaltına alınan 31 kişiden 16’sı tutuklandı.

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) geçtiği habere göre gözaltı ve tutuklamalar şöyle:

Konya

Konya’da dün akşam saatlerinde birçok eve eş zamanlı olarak düzenlenen baskınlarda 7 kişi gözaltına alındı. Baskınlarda HDP İl Eş Başkanı Nurhan Erkal ile birlikte 6 kişi gözaltına alındı. Erkal ile birlikte gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Gözaltı gerekçelerinin sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımlar olduğu ileri sürüldü.

Elazığ

Elazığ’da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında DBP il yöneticisi 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Mehmet Kılıçtepe, Abbas Yıldız ve Şaban Dağın, Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Urfa

Urfa merkez Haliliye ilçesi Bağlarbaşı Mahallesi’nde sabah saatlerinde bir ekmek fırınına baskın yapan polis bir işçiyi gözaltına aldı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

Eskişehir

Eskişehir’de dün polislerce birçok eve eş zamanlı olarak yapılan baskınlarında 15 kişi gözaltına alındı.

Antalya

Antalya’nın Kepez ilçesine bağlı Habibler Mahallesi’nde bulunan birçok eve polis sabah saatlerinde baskın düzenledi. Baskınlarda gözaltına alınan 7 kişi Antalya İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Adana

Adana merkezli Mersin, Hatay ve Urfa illerinde sabah daha birçok eve baskın düzenlendi. Baskın sonucunda, “Örgüte silah temin etmek” iddiasıyla 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin Adana Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu öğrenildi.

Muş

Muş’un Varto ilçesine bağlı köylere 11 Mart günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 5 kişi, Muş İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından Varto Adliyesi’ne getirildi. Savcılık ifadesinin ardından mahkemeye sevk edilen 5 kişi “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanarak, Muş E Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Giresun

Giresun’da 11 Mart günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 26 Kürt öğrenciden 5’i İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, 21 kişi Giresun Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılık ve mahkemedeki ifadelerinin ardından 10 öğrenci daha adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 11 öğrenci, “Örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası” iddiasıyla tutuklanarak, Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Denizli

Denizli’nin Gümüşler, Esentepe ve Yeşilyurt mahallerinde sabah erken saatlerde çok sayıda adrese TEM Şube polisleri tarafından eşzamanlı olarak baskın düzenlendi. 17 kişi “örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar Denizli İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Yorum Gönder