A. Altan: Hrant'ı öldürdüler, Denktaş'ı dirilttiler

17 Ocak 2012 Salı 23:55

AKP, iktidarının ilk yıllarında haklı bir biçimde mücadele ettiği Denktaş zihniyetiyle bugün barışıyor, bu anlayışı yüceltiyor, bu anlayışı yeniden diriltiyor.Denktaş zihniyeti AKP iktidarı için bu kadar değerli bir zihniyetse, Ergenekon sanıkları niye hapiste yatıyor? Nasıl bir trajik kaderdir ki Denktaş’ın ve zihniyetinin yeniden diriltildiği gün Hrant Dink de yeniden öldürüldü.... Ahmet Altan'ın ses getirecek yazısı...

A. Altan: Hrant'ı öldürdüler, Denktaş'ı dirilttiler
Rauf Denktaş’ı dün sonsuzluğa yolcu ettiler.

“Ölülerinizi hayırla yâd ediniz” diyen bir anlayışın çocuklarıyız, ölüme ve ölüye saygı göstermenin esas olduğunu, bu dünyayla ilgili hesaplaşmaların ölümle sona erdiğini biliyoruz.

Kendisini yakından tanıyanların anlattığına göre Rauf Bey, zeki, sempatik, esprili, yetenekli bir insanmış.

Allah rahmet eylesin.

Bunu söylemek boynumuzun borcu ama Rauf Denktaş, kendisiyle değil ama “temsil ettiği” zihniyetle, o zihniyetin bu topluma, milyonlarca insana verdiği zararla hesaplaşmamız gereken bir “simge” aynı zamanda...

****
Denktaş’ın Türkiye’deki müttefikleri bugün Ergenekon’dan yargılanıyor.

Ama biz bir bakıyoruz, televizyonlar günlerdir Denktaş güzellemeleriyle dolu, bir bakıyoruz AKP iktidarı Kıbrıs’a en büyük kötülüğü yapan anlayışın temsilcisinin cenazesine en üst düzeyden katılıyor, bir bakıyoruz resmî demeçlerle Denktaş anlayışı kutsallaştırılıyor.

AKP, iktidarının ilk yıllarında haklı bir biçimde mücadele ettiği Denktaş zihniyetiyle bugün barışıyor, bu anlayışı yüceltiyor, bu anlayışı yeniden diriltiyor.

Denktaş zihniyeti AKP iktidarı için bu kadar değerli bir zihniyetse, Ergenekon sanıkları niye hapiste yatıyor?

Onlar da aynı zihniyetin ve aynı eylemlerin insanları.

Denktaş’ın fikirleri ve eylemleri bu kadar kıymetliyse niye o zaman onunla mücadele ettiniz, o fikirler bu toplumun insanlarına ağır maliyetler ödettiyse neden şimdi o fikirleri öylesine destekleyip, dirilterek yeniden piyasaya sürüyorsunuz?

Nasıl bir trajik kaderdir ki Denktaş’ın ve zihniyetinin yeniden diriltildiği gün Hrant Dink de yeniden öldürüldü.

Dink’in davasına bakan mahkeme, cinayette bir “örgüt izine” rastlamadı, onu iki genç çocuğun kendi başlarına öldürdüklerine karar verdi.

Hâlbuki bugüne kadar ortaya çıkan bütün deliller, bu cinayete askerden polise, jandarmadan istihbarata kadar bütün devlet birimlerinin bir şekilde karıştığını, onu ortak bir operasyonla öldürttüklerini ortaya koyuyordu.

YAZININ TÜMÜ İÇİN LİNKİ TIKLAYINIZ: 
http://www.hinishaber.net/hranti-oldurduler-denktasi-dirilttiler-makale,631.html

Yorum Gönder