ABD’den kayyum açıklaması: Yeni yerel seçimlerin yapılmasını ümit ediyoruz

12 Eylül 2016 Pazartesi 02:18

28 belediyeye kayyum atanması sonra ABD Türkiye Başkonsolosluğu resmi internet sitesi üzerinden açıklama yaptı. Açıklamada en kısa zamanda yeni yerel seçimlerin yapılacağının ümit edildiği belirtildi.

ABD'den kayyum açıklaması: Yeni yerel seçimlerin yapılmasını ümit ediyoruz
 Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Türkiye Başkonsolosluğu resmi internet sitesi üzerinden 28 belediyeye kayym atanması kararına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada “Kayyum atama kararını takiben Türkiye'nin Güneydoğu'sundaki çatışma haberlerinden endişe duyuyoruz.” denilerek, en kısa zamanda yeni yerel seçimlerin yapılacağının ümit edildiği belirtildi.

ABD Türkiye Başkonsolosluğunun açıklamasında “Amerika Birleşik Devletleri terörizmi lanetlemekte ve Türkiye’nin kendisini savunma hakkını desteklemektedir. Türk mercileri bazı yerel yetkililerin terörist gruplara katıldığı veya maddi destek sağladıkları yönündeki iddiaları araştırırken, hukuki süreç ve Türk Anayasası’nda saklı olduğu şekilde barışçıl politik ifade hakkını da içermek üzere, kişisel haklara saygının önemine işaret ederiz. Kayyum atamalarının geçici olacağını ve vatandaşların yakında Türk yasasına uygun bir şekilde yeni yerel yetkililer seçmelerine izin verileceğini ümit ediyoruz” ifadelerine yer verildi.


Yorum Gönder