Abdullah Öcalan'dan 2 yıl sonra ilk mesaj : Devlet hazırsa 6 ay içinde sorunları çözeriz!

12 Eylül 2016 Pazartesi 14:25

İmralı Adası'na giderek görüştüğü Abdullah Öcalan'ın sağlık durumunun iyi olduğu açıklayan kardeşi Mehmet Öcalan, PKK liderinin ölümlerin yaşandığı çatışma ortamından kurtulmak için devlete sorumluluğunu yerine getirme çağrısında bulunduğunu söyledi. Öcalan'dan ulaşan bu mesaj 8 gününe giren açlık grevi eylemi sonlandırıldı.

Abdullah Öcalan'dan 2 yıl sonra ilk mesaj : Devlet hazırsa 6 ay içinde sorunları çözeriz!
 Kardeşi ile görüşen Mehmet Öcalan Abdullah Öcalan'ın devletin hazır olması durumunda kendisinin hazır olduğunu ve sorunları 6 içinde çözebileceğini söylediğini aktardı.

Bundan sonra barış için çalışılması gerektiğini söyleyen Öcalan savaşla kimsenin başaramayacağını belirtti. Abdullah Öcalan'ın sağlık durumunun iyi olduğunu söyleyen Mehmet Öcalan, PKK liderinin "Bizim projelerimiz vardır, o önceki süreci biz yok etmedik. 6 ayda bu sorunu çözeriz, bu kör bir savaştır. Artık bu kan, gözyaşı dursun" dediğini aktardı.

Aralarında HDP milletvekilleri ve DBP'li belediye başkanlarının olduğu 50 kişi, 15 Temmuz'dan beri haber alamadıkları ve can güvenliğinden endişe duydukları PKK lideri Öcalan ile görüşün sağlanması için süresiz açlık grevi başlatmışlardı.

Açlık grevinin Öcalan'la görüşülmesine izin verilmesinin ardından sonlandırılacağı ifade edildi.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder