Adalet Ağaoğlu: Kandan bayrak yapılmasın

19 Temmuz 2012 Perşembe 01:33

Pek çok oluşumun taraflara yaptığı silahların susması çağrısına destek giderek artıyor. Adalet Ağaoğlu, “Kandan bayrak yapmalar dursun” dedi.

Adalet Ağaoğlu: Kandan bayrak yapılmasın
Kürt sorununun çözümü ve silahların susması için Dengê Demokrat Oluşumu öncülüğünde Ramazan ayı vesilesiyle başlatılan devlet ile PKK’ya yönelik ateşkes çağrısına yazar Adalet Ağaoğlu da katıldı. Ağaoğlu, “Çocuklar bile daha ilk adımlarını atamadan öldürülüyorlar. Dayanılmaz bir şey. Dursun bu kıyımlar. Kandan bayraklar yapmalar dursun” dedi.

Bu hafta başında “Parmaklarınızı tetikten çekin” mesajıyla başlatılan ateşkes çağrısı kampanyasına destek büyüyor. Tanınmış aydınların desteklediği çağrıya dün yazarlar Adalet Ağaoğlu, Ali Bayramoğlu, Semra Somersan ile emekli askerî hâkim Ümit Kardaş’ın yanısıra çocuklarını kaybeden PKK’lı ailelerden Diyarbakırlı Rana Arıbaş, Şanlıurfa’dan Besi Çalışkan da katıldı.

Taraf ’a konuşan Adalet Ağaoğlu, şunları söyledi: “Oy gücü ve silah gücü yüksek olan kurumlarda, insanın en temel hakkı olan yaşam hakkını korumalarını istiyorum. İşte tam da bu nedenle Ramazan’da ateşkes çağrısına yakınlık duymaktayım. Çocuklar bile daha ilk adımlarını atamadan öldürülüyorlar. Dayanılmaz bir şey. Dursun bu kıyımlar. Kandan bayrak yapmalar dursun!

“Karşılıklı silahlar sussun”

Bu çağrı insani ve vicdani bir çağrı. Silahların sürekli olarak susmasının da umudunu yaratabilmekte. Kampanyaya katılıyorum.”Çağrıya imza atan bir diğer isim olan emekli askerî hâkim Ümit Kardaş, barışın gelmesi için karşılıklı olarak tarafların operasyonlarını durdurması gerektiğini dile getirerek, “Bu konuda öncelik devlete düşüyor. Sürekli operasyonlar yapılıyor. Bunlara son verilmesi gerekiyor” dedi. Sorunun herkesin sorunu olduğunu söyleyen Kardaş, şöyle konuştu: “Türkiye’nin bu sorunu demokrasiyle, hak ve özgürlüklerin genişletilmesiyle, yeni Anayasa inşa sürecini, bir barış inşa sürecine çevirerek götürmesi gerekiyor. Bu yüzden bu çağrıyı can-ı gönülden destekliyorum. Sadece Ramazan ayıyla değil, sürekli hale getirilmesi gerekiyor. Hiç kimsenin gücü kalmadı, onun için Türkiye’nin kendisini frenliyen, hak ve özgürlüklerinin gelişmesini engelleyen bu meseleyi çözmesi lazım.” (Dicle Baştürk - Taraf)

Yorum Gönder