Ahmet Altan: Apo'nun avukatları

27 Kasım 2011 Pazar 00:22

Taraf gazetesi başyazarı Ahmet Altan'ın, Öcalan'ın Avukatları ekseninde son durumu ele alan yazısı...

Ahmet Altan: Apo'nun avukatları

Ankara Temsilcimiz Lale Kemal’in bugün manşetten verdiğimiz “haber analizi” devletin PKK konusundaki son kararını anlatıyor.

Çeşitli çevrelerle görüşerek hazırladığı yazısında Kemal, devletin bundan sonra Apo’yla ve PKK ile müzakere etmeyeceğini söylüyor.

Anlayabildiğim kadarıyla, Barzani ve Talabani aracılığıyla Kuzey Irak’ta yapılan görüşmelerde de PKK’ya iletilen mesaj aynı,  “ya bütün militanlarını sınır dışına çıkar ya da sonuna kadar savaşacağız”.

Apo’nun “Savaşı durdurun, Kürt tarihinin en büyük anlaşmasını yapıyoruz” demesinin hemen ardından Silvan baskınıyla hızlanan savaşta yaşananlar, devlette “PKK’yı silahla ve dış politika ittifaklarıyla ezeceği” inancını uyandırmış anlaşılan.

O yüzden de, gerillalar sınır dışına çıkana kadar Apo’yla da PKK’yla da görüşmeyecekler.

Daha sonra görüşecekler mi ya da başka bir anlaşma yapıp şartlarını değiştirecekler mi şu anda bilmiyoruz ama bugün Ankara’nın pozisyonu böyle tarif ediliyor Kemal’in haberine göre.

Haziranda PKK yöneticileri nasıl “gerillaların ve halkın hazır olduğuna, devrimci halk savaşını başlatacaklarına ve TC Devleti’ni yeneceklerine” inandılarsa, bugün de devlet “PKK’yı silahla ezeceğine” aynı şekilde inanıyor.

Bu iki inanç da “ölüm” demek.

Ama elinde silah tutanlara laf anlatılamıyor.

Biri “ben seni ezerim” deyince, öbürü de “ben seni daha fena ezerim” diyor.

Şu anda görülen “silahlıların” kozlarını “silahla” paylaşacağı.

Devlet, “ben artık çok kararlıyım, seni buralardan çıkartacağım” mesajını
PKK’ya silahla vermek için savaşı ve şiddeti sürdürüyor.

Ama bununla yetinmiyor.

Kalkıyor bir de bu “mesajı” kuvvetlendirmek, Apo’yla görüşülmeyeceğinin altını kalın kalın çizmek, “ben sonuna kadar savaşı göze aldım” lafını iyice vurgulamak için Apo’nun bütün avukatlarını da toplayıp mahkemeye gönderiyor.

DEVAMI: http://www.hinishaber.net/aponun-avukatlari--makale,277.html

Yorum Gönder