AİHM Uğur Kaymaz davasında Türkiye' yi mahkum etti

25 Şubat 2014 Salı 13:39

AVRUPA insan Hakları Mahkemesi (AİHM), Mardin'in Kızltepe ilçesinde 2004 yılında Ahmet Kaymaz ile birlikte öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz davasında Türkiye'yi 'yaşam hakkını ihlal etmesi' nedeniyle mahkum etti.

AİHM Uğur Kaymaz davasında Türkiye' yi mahkum etti
Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde 21 Kasım 2004'te öldürülen Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki davalarında karar çıktı. AİHM, Türkiye 'yi Kaymaz davasında yaşam hakkını ihlal etmekten muhkam etti. Kaymaz ailesinin avukatı Erdal Kuzu, AİHM'de Türkiye aleyhine yaşam hakkını ihlal etmekten açtıkları davada mahkemenin Türkiye'yi mahkum ettiğini belirterek, "Fransızca yazılan karar metnini çeviriyoruz. Detayları sonra kamuoyu ile paylaşacağız" dedi. 

POLİSLER, 'MEŞRU MÜDAFAADAN' BERAAT ETMİŞTİ 
Kızıltepe'DE 21 Kasım 2004 yılında çıktığı belirtilen çatışmada Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz öldürülmüş, kamuoyuna '2 terörist öldürüldü' diye 
resmi açıklama yapılmıştı. Daha sonra 4 polis hakkında açılan kamu davası güvenlik gerekçesiyle Eskişehir'de görülmüş ve mahkeme 4 polisi meşru müdafaadan beraat ettirmişti. 
Beraat kararı Yargıtay tarafından da onanınca, iç hukuk yolları tüketilerek aile tarafından dava AİHM'e taşınmıştı 

DHA / Radikal

Yorum Gönder