Ailelere cenazeler üzerinden işkence yapılıyor

28 Nisan 2016 Perşembe 15:05

22 cenazenin korsanvari şekilde defnedildiği, 36 cenazenin ise teşhis için bekletildiği Erzirom (Erzurum) ATK’ye gelerek, savcıyla görüşmek isteyen HDP Agirî (Ağrı) Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir’in talebi savcılık tarafından reddedildi. Duruma tepki gösteren Taşdemir, “Ailelere cenazeler üzerinden işkence yapılıyor” dedi.

Ailelere cenazeler üzerinden işkence yapılıyor
 22 cenazenin korsanvari şekilde defnedildiği, 36 cenazenin ise teşhis için bekletildiği Erzirom (Erzurum) Adli Tıp Kurumu’na gelerek, savcıyla görüşmek isteyen HDP Agirî (Ağrı) Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir’in görüşme talebi savcılık tarafından reddedildi. Korsan definlere ilişkin ailelerin isteği üzerine ATK savcısıyla görüşmek üzere kente gelen Taşdemir, ATK önünde bekleyen ailelere cenazeler üzerinden psikolojik baskı ve işkence yapıldığını söyleyerek, teşhis işlemlerinin geciktirilmesine tepki gösterdi. Cenazelerin teşhis işlemleri uzatıldığı için kimsesizler mezarlığına defnedildiğini belirten Taşdemir, “İsteseler durumu daha basitleştirip, cenazelerin teşhis işlemlerini daha hızlı yapabilirlerdi” dedi. ATK’nin cenazeleri bekletme ve defin işlemlerini geciktirme prosedürü uyguladığını belirten Taşdemir, “Oysa yaşamını yitirenlerin DNA testleri bu işi yürütenlerin elinde, isteseler işlemleri hızlandırabilir, kimliklerini açıklayıp çağrıda bulunabilirler” diye konuştu. 

'Cenazeler yerlerde bekletiliyor'

Ailelerin tanınmayacak haldeki cenazeleri teşhis etmekte zorlandığını, ATK’nin de cenazeleri kendine göre defnettiğini söyleyen Taşdemir, “Prosedürü bu kadar karmaşa haline getirip, aileler üzerinde, cenazeler üzerinde bir işkenceye dönüştürülüyor. Oysa olay çok basittir çok rahat çözülebilir. Canları istediği zaman DNA testlerini 3 gün içerisinde çözebiliyorlar. Bu testler yapılabilir, sonuç alınabilir. 40 güne yakındır burada cenazeler insanlık dışı uygulamalarla karşı karşıya, teşhis yapılamıyor. Cenazeler yerlerde bekletiliyor hem inanç dışı, insani değerlere yakışmayacak kimi uygulamalar ile karşı karşıya dolayısıyla hükümetin cenazeler üzerinden yürüttüğü irade kırma politikadan vazgeçmesini, cenazeye saygıyı bütün dinlerin, inançların, kültürlerin ortak bir duruşudur. Cenazeye yaklaşım insanlığa, insani değerlere yaklaşımdır. Dolayısıyla bu politikalardan vazgeçip aileleri de morglarda günlerce dolaştırıp, kapılarda bekletip bunu bir işkenceye dönüştürmek yerine bunu hızlı bir şekilde ailelere çocuklarının cenazelerini verip defin işlemlerinin yapılması sağlanmalıdır” diye konuştu.

‘Muhatapsız kılan bir bürokrasi işletiliyor’

AKP’nin cenazeler üzerinden siyaset yaptığını söyleyen Taşdemir, özellikle son süreçte yerelde hiçbir muhatap bulamadıklarını söyledi. Bu durumun AKP’nin politikalarının bir parçası olduğuna dikkat çeken Taşdemir, “Maalesef illerin kaymakamlarına, valilerine ve en son savcılarına kadar böyle bir prosedür işliyor. Muhatapsız kılma hali var. Sürekli işinin yoğun olduğunu söyleyen, görüşmeleri erteleyen, kabul etmeyen telefonlara bile çıkmayan bir bürokrasi ile karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı. 

Ailelere çağrı 

Çocuklarının Gever direnişinde katıldığını bilen veya tahmin eden ailelerin Erzurum ATK’ye gelerek teşhis veya DNA örneği vermeleri çağrısında bulunan Taşdemir, “Çocuklarının burada olduğunu düşünen, böyle bir varsayımı olan tüm ailelerin buraya gelip hem teşhis etmesini hem de DNA örneklerini vermesini istiyoruz. Cenazelerin morglarda kalmaması gerekiyor. Özellikle Erzurum ATK’de çocuklarının Gever’de olduğunu düşünen ailelerin buraya gelip bu işlemleri yapsın” dedi. 

DİHA

Yorum Gönder