Altan Tan: Taksit taksit değil tam demokrasi

17 Haziran 2012 Pazar 00:17

Altan Tan: "Hükümetin taksit taksit demokrasiyi bırakıp peşin ödeme yapması lazım. Kürtçe ana dilde eğitim, Kürtçe'nin kamusal alanda kullanılması, yerinden yönetimin tanınması gibi bütün bir programın acilen eksiksiz uygulanması gerekir"

Altan Tan: Taksit taksit değil tam demokrasi
BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ziyaretiyle ilgili, "Sayın Cumhurbaşkanı, bir uzlaşmanın olabilmesi için mutlaka siyaset dilinin daha barışçıl daha demokratik olması gerektiği noktasında fikirler beyan etmiştir" dedi.

Tan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, BDP'li belediye başkanları ve tıp fakültesi öğrencilerinin tutuklandığını hatırlatarak, "Bize selam veren herkes tutuklanıyor" dedi.

Hakim ve savcılara seslendiğini belirten Tan, "Eğer siz böyle Deli Dumrul gibi davranırsanız, geçenden beş akçe, geçmeyenden on akçe alan Deli Dumrul gibi davranırsanız; önünüze gelen herkesi, Kürt sorununu ağzına alan herkesi suçlu ve terörist görüp tutuklarsanız, fazla vakit geçmeyecek 1-2 yıl içinde siz de tutuklanırsınız. Çünkü bu devran döner" diye konuştu.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri olarak bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ziyaret etmeleri ile ilgili bir soru üzerine Tan, "Sayın Cumhurbaşkanı bir uzlaşmanın olabilmesi için mutlaka siyaset dilinin daha barışçıl daha demokratik olması gerektiği noktasında fikirler beyan etmiştir" dedi. Tan, Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulmasıyla ilgili bir soru üzerine de, "Hükümetin taksit taksit demokrasiyi bırakıp peşin ödeme yapması lazım. Kürtçe ana dilde eğitim, Kürtçe'nin kamusal alanda kullanılması, yerinden yönetimin tanınması gibi bütün bir programın acilen eksiksiz uygulanması gerekir" diye konuştu.
Yorum Gönder