Amed'de Şeyh Said Tabelası

11 Aralık 2014 Perşembe 12:29

Dağkapı Meydanı’nda asılarak idam edilen Kürt Lider Şeyh Said’in adı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından, geçen ağustos ayında alınan karar uyarınca, kentteki trafik yön tabelalarına konuldu.

Amed'de Şeyh Said Tabelası
 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından , Dağkapı Meydanı’nda asılarak idam edilen Kürt Lider Şeyh Said’in adı, geçen ağustos ayında alınan karar uyarınca, kentteki trafik yön tabelalarına konuldu.

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclisi geçen Ağustos ayında yaptığı toplantıda daha önce orduevinin de bulunduğu Dağkapı Meydanı'nın adını, Şeyh Sait Meydanı olarak değiştirmişti.

 

Alınan karar gereği kenti gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlerin meydana ulaşımını kolaylaştırmak için meydana giden yollarda bulunan yön tabelalarına geçtiğimiz günlerde de “Şeyh Said Meydanı” yazıları konuldu.

 

Diyarbakır ve çevresinde 1925 yılında meydana gelen Kürt hareketinin lideri Şeyh Said ve 47 arkadaşı, Adalet ve insan haklarından yoksun Şark İstiklal Mahkemeleri kararıyla Dağkapı Meydanı'nda asılarak idam edilmişti. 

 

Şeyh Said ve arkadaşlarının mezar yerleri resmi olarak açıklanmıyor.

Yorum Gönder