Arınç'ın '' Medeniyet dili midir'' sözleri tepki aldı

05 Şubat 2012 Pazar 23:52

Kürtçe anadilde eğitim yapılamayacağını söyleyen Bülent Arınç’ın “Kürtçe bir medeniyet dili midir? Türkçe medeniyet dilidir” sözleri tepkilere neden oldu.

Arınç'ın '' Medeniyet dili midir'' sözleri tepki aldı
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Kürtçe anadilde eğitimin önünde Anayasa’dan kaynaklanan bir engel olmasa bile böyle bir eğitim verilmesinden yana olmadıklarını söyledi. “Kürtçe bir medeniyet dili midir?” diyen Bülent Arınç, anadilde eğitimin Türkçe yapılması gerektiğini söyledikten sonra “Türkçe bir medeniyet dilidir” ifadelerini kullandı.

Önceki akşam, CNN TÜRK’te yayınlanan “Neler Oluyor?” programına katılarak Şirin Payzın’ın gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtlayan Bülent Arınç, Kürtçe anadilde eğitim konusunda şunları söyledi: “Şartlar elverirse Kürtçe sadece seçmeli ders olabilir. Yoksa, ilköğretimden üniversiteye kadar Kürtçe bir eğitim yapılması mümkün değildir. Kürtçe anadilde eğitimin önünde anayasal engel var. İkincisi, anayasal bir engel olmasa, Kürtçe bir eğitimin kaliteli bir eğitim olabileceğine inanıyor musunuz? Bir medeniyet dili midir Kürtçe? Böyle anadilde eğitimi düşünmüyoruz. Anadilde eğitimin Türkçe olması hem beraberlik sağlıyor hem Türkçe bir medeniyet dilidir. Türkçeyle eğitimin her alanına hizmet verilebilir.”

“Zarakolu Nobel alırsa seviniriz”

KCK soruşturması kapsamında tutuklanan yayıncı ve yazar Ragıp Zarakolu’nun, İsveçli bir grup parlamenter tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmesinin kendisini mutlu ettiğini belirten Arınç sözlerine şöyle devam etti: “Bundan mutlu oluruz, keşke böyle bir şey yapsalar. Nobel Edebiyat Ödülü’nü bir Türk kazandığı zaman sevinmiştik. Zarakolu, benim bildiğim bir yayıncıdır, bazı kitaplarını okudum, biliyorum.”

Arınç’ın görüş beyan ettiği konular arasında Hrant Dink davası da vardı. Arınç, cinayetin gerçekleştiği dönemde Trabzon Emniyet Müdürü olan ve suikastta ihmali olduğu iddia edilen Ramazan Akyürek’in, geçtiğimiz günlerde, İçişleri Bakanlığı tarafından terfi ettirilerek Teftiş Kurulu Başkanlığı’na getirilmesini şu sözlerle değerlendirdi: “Akyürek, suçludur, suçlu değildir bu noktada kesin bir kanaatimiz yok. Kesinleşmiş bir yargı kararı yok. Kesinleşmiş yargı kararı olmadıkça bir insan görevine de devam ediyorsa onun gereği olarak bir taraftan bir tarafa da gidebilir. Akyürek’i ne tanır ne de bilirim. Sadece yazıldığı çizildiği için söylüyorum. Yani İçişleri Bakanlığı’nın bu yaptığı atamayla neyi kastettiğini doğrusu bilmem. Ama görevlerinde zaten devam ediyorken, başka bir göreve atanması çok önemli bir keyfiyet değil. Şunu söylemek istiyorsanız o anlamlı olur. Yani Teftiş Kurulu Başkanı oldu onun başına gelmekle bu soruşturmaları neticesiz kılmaya çalışabilir mi? demek istiyorsunuz.”

‘Uludere derin devlet işi...’

Uludere katliamı konusunda adli ve idari soruşturmanın sürdüğünden söz eden Arınç, “Uludere’nin dış kaynaklı ya da ordu içinde hâlâ ‘derin devlet’ dediğimiz farklı grupların hükümeti zor durumda bırakmak için provokasyonu olabileceği düşüncesi var. Buna inandınız mı?’’ sorusuna karşılık, “Ben inanıyorum, çünkü bugüne kadar yaşadığımız fevkalade olaylar... Şuna üzülüyorum; her şey çok mükemmel gidiyordu. Bizim bölgeden, halktan aldığımız izlenim şu: Allah sizden razı olsun, rahatladık, özgürleştik, huzura kavuştuk’’ diye konuştu. Arınç, “Hangisine inanıyorsunuz ordu içinden mi, İsrail mi, İran mı özel bir ad verebilir misiniz?’’ yönündeki soruya karşılık ise, “Ben bilemem, failleri meçhul. Ama bu araştırma sonucunda bir ipucu bulacağız. Şu anda kimseyi itham etmiyorum. Ama bu olay, terörle mücadelenin üzerine düşen çok büyük kara gölge oldu. Her şeyi bir anda berbat edecek bir eylem olarak yapıldı. Bunu amaçlayan nedir, bu soruşturma onu ortaya koymalı” dedi.

Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dindar bir nesil yetiştirmeyle ilgili sözleri hakkında ise şu ifadeleri kullandı: “Dindarlık vasfını ben muhafazakârlık vasfının içerisinde bir unsur olarak görüyorum ve bunu söylemekle Sayın Başbakan’ın çok iyi bir şey yaptığını düşünüyorum. Tevhid-i Tedrisat var. Ta 1920’li yıllardan bu yana Milli Eğitim’de birlik var. Bizde, ikili üçlü dualist sistem yok. Dolayısıyla hiç kimse endişe etmesin, Milli Eğitim’in temel ilkeleri zaten yazılı. Anayasa’nın bu konudaki kuralları da belli. Kimse endişe etmesin, Milli Eğitim kendi ilkeleriyle bugüne kadar kabul edilmiş bütün anayasal ve kanundaki güvencelerle eğitimine devam edecek.”

Auster, Atatürk’ü oynasın

“10 yıldır iktidardayız kimin yaşam tarzına müdahale ettik bugüne kadar?” diyen Arınç, yazar Paul Auster’ı Atatürk’e çok benzettiğini söyledikten sonra, “O yönünü keşfedip Atatürk ile ilgili bir filmde onu aktör olarak düşünebilirler” dedi.

Nedir Arınç’ın ‘medeniyet’ dediği?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın
“Kürtçe bir medeniyet dili midir? Türkçe medeniyet dilidir” şeklindeki sözlerine Kürtçe alanında çalışan uzmanlardan, Kürt aydınlarından ve akademisyenlerden tepki geldi. »
Muhsin Kızılkaya(Yazar, çevirmen, gazeteci): Bülent Arınç’ın bunu söylerken medeniyetin tarifini de yapmasını isterdim. Eğer medeniyet bir halkın dilini yasaklamaksa, halka zulmetmekse, kimliğini yasaklamaksa ben o medeniyetin bir parçası olmak istemem. Kürtlere kendi dillerinde eğitim hakkı vererek onları da medeni dünyanın bir parçası haline getirsinler o zaman. Ben, Kürtçeden Türkçeye 5 bin sayfalık roman çevirdim dilerse bu çalışmalarımı Sayın Arınç’a da gönderebilirim.

» Orhan Miroğlu (Gazeteci, yazar, siyasetçi): Medeniyet dili, medeni olmayan dil diye bir ayırım mı var? Eğer bir dille edebiyat yaratabilmişseniz bu medeniyete tekabül eder. Kürtlerin de zengin bir edebiyatı var. Kürt halkı 2 bin yıldır işaret diliyle anlaşmıyor, Kürtçe konuşuyor. Eğer Bülent Arınç, Kürtçenin Türkiye’de bir eğitim dili olması konusunda gerekli koşulların henüz olgunlaşmadığını söylemek istiyorsa haklı olabilir. Ancak bir halka, “senin dilin medeni değildir bu yüzden anadilde eğitim talebinin geçerliliği yoktur” demek doğru değil. Bu tavır, Kürt sorununda çatışmayı arttırır. Madem Kürtçe medeniyet dili değil, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Mem u Zin” destanını Türkçeye çevirterek yayımlamasını nasıl izah edeceğiz. Peki, TRT Şeş neden medeni olmayan bir dilde yayın yapıyor? Kürtçe, bu topraklarda 200 yıl boyunca yasaklıyken birçok Batı ülkesinde Kürdoloji bölümleri kuruldu ve bu alanda binlerce kitap yazıldı.

» Sami Tan (İstanbul Kürt Enstitüsü araştırmacısı): Bu tip ifadeler Kürt sorununun çözümünü zora sokuyor. Halklar ve diller arasında “medeni”, “medeni değil” gibi bir ayrım yapılmasına karşıyım. Kürtçe, edebiyatı olan, birçok ülkede akademik anlamda eğitimi verilen bir dil. Kürtçenin ifade ve anlatım açısından diğer dillerden hiçbir eksiği yok. Bülent Arınç’ın bu ifadesi ciddi bir bilgisizlik ürünüdür.

» Serdar Bedii Omay (Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü): Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Yaşayan Diller Enstitüsü ve Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerini kurdum. Kürtçenin bir medeniyet dili olduğu kanaatindeyim.  (Taraf)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Abdullah Sakarya 6 yıl önce yorumlandı

Adem bey... Bunların dinde ve Kürt sorununda takiye yaptıkları , samimi müslümanları ve Kürtleri kandırdıkları aşikar bir şekilde ortadayken hala bunların söylemlerine inanmak saflıktır.Bunca baskıya ve asimilasyona rağmen Kürtler hala dillerini konuşuyorlarsa bu dil medeniyet dili değilde nedir.Arınç a sormak lazım medeniyet bir halkın dilini yasaklamakmıdır ? Allah bunları şaşırtıp bazen biliç altındaki düşüncelerini dışa vuruyor.Halkımız elbeteki bunları değerlendirecektir.Sizde yalanların farkına varmışsınız.Sizi tebrik ederim darısı aldanan diğer Kürt kardeşlarimin başına . Aldatma Kandırma Partisi =AKP

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

adem bey 6 yıl önce yorumlandı

Bir kürt olarak siyaset dünyasında ençok bağrıma bastığım insanlardan birisidir Bülent Arınç..Kürt sorunun çözümünde de ençok faydalı olacağını düşündüğüm insanlardandır Bülent Arınç beyefendi. Ama ne yapalım anlaşılan o ki güvendiğimiz, sırtımızı yasladığımız dağlara kar yağdı. Bülent Arınç gibi aklı başında büyük bir fikir adamı bile bu durumu anlamıyor veya anlayamıyor. Yazık size hemde çok yazık .. Benim yüz yıllardır konuştuğum dilime medeni değildir diyene , Nice imparatorlukların kullandığı dilime , nice eserlerin yayınlandığı dilime, ve yüz yıllardır da bu kadar sömürgelere rağmen, asimilasyon politikalarına rağmen halen mücizevi bir şekilde kendini koruyan ve konuşulan benim ana dilime, dil uzatanlara yazıklar olsun...

0 Kişi beğendi.