’Bağımsızlıktan vazgeçeceğimizi hiç kimse aklından geçirmesin’

18 Eylül 2014 Perşembe 12:35

Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, bağımsızlık düşüncesinde ısrarcı olacaklarını belirterek, 'Kendi kaderimizi tayin hakkından asla vazgeçmeyeceğiz' dedi.

'Bağımsızlıktan vazgeçeceğimizi hiç kimse aklından geçirmesin'
 Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, bağımsızlık düşüncesinde ısrarcı olacaklarını belirterek, 'Kendi kaderimizi tayin hakkından asla vazgeçmeyeceğiz' dedi.

Mesud Barzani, kurmaylarıyla yaklaşık 500 bin sığınmacının kaldığı ifade edilen Duhok’u ziyaret etti.

Kürdistan Bölge Başkanlığı’nın resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Barzani, Duhok Valisi ve diğer yerel yetkililerle bir araya geldi.

Barzani, toplantıda yaptığı konuşmada, kendilerini bağımsızlığa götürecek 'referandum' planından vazgeçmeyeceklerinin mesajını verdi.

Bu konuda ısrarcı olacaklarını vurgulayan Barzani, 'Düşmanlarımız, Kürdistan Bölgesi’ne saldırarak halkımızın meşru taleplerinden ve özgürlük davasından vazgeçeceğini hayal ediyor. Şunu çok iyi bilsinler ki milletimizin iradesine gem vuramazlar. Hiçbir şekilde geri adım atmayacağız. Kendi kaderimizi tayin hakkından asla vazgeçmeyeceğiz. Böyle bir şeyi hiç kimse aklından geçirmesin' değerlendirmesinde bulundu.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının, artık Peşmerge karşısında duramadığını ve geri çekilmek zorunda kaldıklarına işaret eden Barzani, 'teröristlerin en ağır cezaya çarptırılacağını' belirtti.

Duhok halkından sabırlı olmasını ve sığınmacılara yardımcı olmasını isteyen Barzani, kış şartları başlamadan uluslararası toplumun da desteğiyle mağdur insanlara barınacakları mekanlar temin edeceklerini dile getirdi.
Anahtar Kelimeler Mesud Barzani

Yorum Gönder